Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza inaczej nazywana jest stomatologią ogólną. Obejmuje ona szeroki zakres usług dentystycznych, które świadczone są w ramach podstawowej opieki stomatologicznej. Piękny i zdrowy uśmiech to duży atut, dlatego też o zęby należy dbać już od wczesnego dzieciństwa. Kontrolna wizyta u dentysty powinna być wpisana w nasz kalendarz przynajmniej dwa razy do roku. Co wtedy bada stomatolog?

Higiena jamy ustnej to nie wszystko

Wielu osobom wydaje się, że codzienne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej to wszystko, co należy zrobić w ramach profilaktyki zdrowego uśmiechu. Tymczasem, żeby mieć pewność, że naszym zębom nic dolega, należy udać się do dobrego stomatologa. Specjalista każdorazowo skontroluje stan naszego uzębienia, sprawdzi, czy nie zagraża nam próchnica oraz zaproponuje zabiegi, które pomogą utrzymać kości we wzorowej kondycji. Nie powinno się ignorować nawet niewielkich ubytków w zębach. Choroba próchnicowa ma wiele etapów i może bardzo szybko rozprzestrzenić się po całej jamie ustnej. Wyleczenie zaawansowanej próchnicy jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne.

Jak powstają dziury w zębach?

Próchnica pojawia się w wyniku działalności bakterii, które wydzielają szkodliwe dla szkliwa kwasy w procesie rozkładania cukrów. W jamie ustnej człowieka bytuje około 300 gatunków różnych bakterii. Nie wszystkie jednak przyczyniają się do tworzenia ubytków w uzębieniu. Jak informuje specjalista z polecanego w Katowicach gabinetu stomatologicznego Duda Clinic – za tworzenie dziur w zębach odpowiedzialne są najczęściej mikroorganizmy z gatunku  Streptococcus mutans. Źle zbilansowana dieta, bogata w cukry proste, także ma ogromny wpływ na zdrowie naszych zębów. Duże ilości słodyczy, owoców i kolorowych napojów dostarczają bakteriom pożywki.

Usuwanie kamienia nazębnego

Jedną z częściej wykonywanych usług z zakresu stomatologii zachowawczej jest skaling zębów. Jest to zabieg,  podczas którego dentysta usuwa nagromadzony kamień nazębny. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy. W obydwóch przypadkach najczęściej stosuje się metodę ultradźwięków, która powoduje pękanie kamienia nazębnego i jego odwarstwienie od kości.  Następnie stomatolog poleruje zęby i poddaje je fluoryzacji. Skaling zębów powinien być przeprowadzany przynajmniej raz do roku. W przypadku palaczy zaleca się, by częściej odwiedzać dentystę w tym celu.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to -obok scalingu -jedna z podstawowych metod oczyszczania uzębienia. Pomaga pozbyć się powierzchniowych przebarwień po kawie, herbacie czy paleniu papierosów. Piaskowanie zaleca się również osobom noszącym aparat ortodontyczny oraz borykającym się z problemem stłoczenia zębów. Stomatolodzy zalecają jego wykonanie również przed profesjonalnym wybielaniem zębów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz