Materiał Partnera

Czym zajmuje się stomatologia?

Czym zajmuje się stomatologia?

Stomatologia to szeroki dział medycyny, który zajmuje się działaniami w obrębie jamy ustnej człowieka. Do jej głównych zainteresowań należą zęby, przyzębie, język, błona śluzowa, tkanki jamy ustnej oraz staw skroniowo-żuchwowy. Do najpopularniejszych specjalizacji z tej dziedziny zalicza się: stomatologię zachowawczą, endodoncje (leczenie kanałowe), chirurgię stomatologiczną, stomatologię estetyczną, ortodoncję, periodontologię, chirurgię szczękowo-twarzową, stomatologię dziecięcą (pedodoncję), implantologię, zdrowie publiczne i epidemiologię oraz protetykę.

Jak często należy odwiedzać dentystę?

Jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, to wystarczy wizyta u lekarza stomatologa raz na pół roku. Czasami może nie towarzyszyć nam dyskomfort, a dentysta zauważy ubytek i go wyleczy. W ten sposób unikniemy bólu, który wywołują różne dolegliwości w jamie ustnej oraz zaoszczędzimy pieniądze. Poza regularnymi spotkaniami w gabinecie stomatologicznym równie ważna jest codzienna higiena. Polega ona na dokładnym szczotkowaniu zębów, rano i wieczorem przez minimum 2 minuty.

Poznaj najpopularniejsze badania stomatologiczne

W pierwszej kolejności dentysta przeprowadza wywiad lekarski, przegląda stan uzębienia i stawia diagnozę. Jeżeli widzi jakieś większe zmiany, może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (tzw. RTG) chorego zęba lub całej szczęki (pantomograf). To drugie badanie pozwala dokładnie sprawdzić stan naszego uzębienia – wykrywa wszelkie ubytki, torbiele, zaawansowaną próchnicę oraz inne choroby przyzębia. Natomiast jeżeli problem jest poważniejszy, to zleci tomografię komputerową bądź USG.

Na czym polega praca dentysty?

Zakres działań, które są podejmowane przez dentystę, zależy od ukończonej specjalizacji. Najczęściej spotykamy lekarzy stomatologii zachowawczej. To właśnie do nich udajemy się z wizytą, gdy chcemy sprawdzić stan naszego uzębienia, pozbyć się ubytków lub wykonać scaling czy piaskowanie. Leczeniem dzieci zajmuje się pedodonta. Natomiast zadaniem protetyka jest uzupełnianie uzębienia przy użyciu implantów stomatologicznych, koron pełnoceramicznych i porcelanowych, mostów, licówek oraz protez zębowych np. elastycznych lub pełnoceramicznych. Ortodonta specjalizuje się w korygowaniu wad zgryzu i nieprawidłowo ustawionych zębów. Natomiast chirurg stomatolog wykonuje zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej oraz układu kostnego twarzowej części czaszki. 

Dobre samopoczucie po wizycie u stomatologa

Poszukując najlepszego specjalisty z dziedziny stomatologii, odwiedzamy przynajmniej kilka gabinetów w swoim życiu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że trafimy na profesjonalistów, ze świetnym podejściem zarówno do dzieci, jak i dorosłych powinniśmy skontaktować się z Centrum Stomatologicznym Genesis. Doświadczony personel udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji i odpowie na każde nurtujące nas pytania podczas bezpłatnych konsultacji w gabinecie. Wystarczy jeden telefon i zostaniemy umówieni na konkretną godzinę i dogodny dla nas dzień. Ich głównym celem jest świadczenie kompleksowych usług stomatologicznych, bez bólu i lęku. Dlatego do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie i biorą odpowiedzialność za każdą wykonaną usługę. Co więcej, wykonują oni bezpłatne przeglądy przy użyciu kamery wewnątrzustnej, dzięki czemu możemy zobaczyć stan naszego uzębienia.  Poza tym świadczą większość wymienionych w artykule usług plus leczenie ozonem, zakładanie kolorowych wypełnień dla dzieci, wybielanie nakładkowe zębów oraz wybielanie zębów lampą beyond.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz