Materiał Partnera

Czym zajmuje się spawacz?

Czym zajmuje się spawacz?

W internecie znaleźć można wiele ogłoszeń mówiących o różnego rodzaju usługach spawalniczych. Takie działania przydają się bowiem przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Czym właściwie zajmuje się spawacz i w jakich sytuacjach jego pomoc jest niezbędna? Czy wynajęcie profesjonalnego spawacza jest w ogóle opłacalne, czy też taka usługa kosztuje bardzo dużo?

Zawód spawacza

Wykonywanie usług spawalniczych nie jest wcale zbyt prostym zawodem. Usługi spawalnicze wymagają bowiem nie tylko specjalistycznych umiejętności, ale również wielu profesjonalnych pozwoleń, dzięki którym dana osoba może wykonywać ten właśnie zawód. Każdy spawacz powinien zatem posiadać przede wszystkim zaświadczenie o ukończeniu szkolenia spawalniczego oraz zdania egzaminu, a także książkę spawacza. Dokumenty te muszą być wydane w oparciu o obowiązujące obecnie normy z zakresu prawa pracy, a także jej bezpieczeństwa i higieny.

Spawanie polega przede wszystkim na łączeniu elementów stalowych lub metalowych za pomocą różnych technik. Prace spawalnicze wykonywać może na przykład mechanik czy konserwator - musi on jednak posiadać odpowiednie do tego uprawnienia. Spawacz to nie to samo co spawalnik - ten ostatni zajmuje się przede wszystkim teoretyczną wiedzą w zakresie technologii spawania.

Wykonywane usługi 

Usługi spawalnicze są dość szerokie i obejmować mogą między innymi:

  • konkretne doradztwo w zakresie planowania, a także konstruowania danej instalacji,

  • wykonywanie zleconych konstrukcji spawanych,

  • kalkulacje procesów spawania przy danym zamówieniu,

  • nadzór spawalniczy oraz jakościowy wybranych podwykonawców,

  • opracowywanie dokładnej dokumentacji spawalniczej - w tym dzienników spawania, instrukcji spawalniczych, a także planów montażu.

Prowadzenie tego typu działań wymaga wręcz zatrudnienia fachowców - na przykład firmy Gold Weld. Próba spawania czy tworzenia konstrukcji spawalniczej bez odpowiednich umiejętności może być bardzo niebezpieczna i doprowadzić na przykład do pożaru. Podjęcie współpracy z ekspertami w dziedzinie spawania to także całkowita gwarancja zadowolenia z efektów. Warto jeszcze raz przypomnieć, że tego typu prace wymagają konkretnych umiejętności - ich brak może doprowadzić do poważnych awarii.
Opracowanie:
Jawor, Kombatantów 2
tel. 665 789 147
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz