Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psychologia dziecięca koncentruje się na dzieciach, głównie ich rozwoju i zachowaniu. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się oceną i leczeniem dzieci doświadczających zaburzeń behawioralnych, społecznych, emocjonalnych lub problemów edukacyjnych. Z jakimi problemami możesz zwrócić się do psychologa dziecięcego? W jaki sposób przebiega współpraca z dzieckiem i jego rodziną? Wyjaśniamy poniżej.

Dzieciństwo to okres zarazem bardzo prosty, jak i bardzo skomplikowany. Ma ogromny wpływ na późniejsze życie każdego człowieka. Na rozwoju i zachowaniu dziecka koncentruje się psychologia dziecięca. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się osobami niemal od urodzenia, aż po okres dorastania. Psychologowie dziecięcy pracują w inny sposób, niż pozostali specjaliści. Terapia dotyczy nie tylko samego dziecka, ale także dorosłych, z którymi ma ono częsty kontakt.

Z jakimi problemami można zgłosić się do psychologa dziecięcego?

Specjaliści zajmują się przede wszystkim wszelkiego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi i dysfunkcjami. Psycholog dziecięcy pomoże w przypadku dysleksji, dyspraksji, ADHD, zaburzeń lękowych, odżywiania, zachowania, uczenia się czy upośledzenia umysłowego. Z terapii mogą skorzystać także dzieci, których rodzice się rozwodzą. Specjalista wspomaga wszechstronny rozwój dziecka, a także rodziców w ich roli wychowawców.

Czego spodziewać się po wizycie u psychologa dziecięcego?

Wizyta u psychologa dziecięcego obejmuje najpierw fazę oceny, w której określa on, co się dzieje, a następnie fazę leczenia, kiedy to specjalista, rodzice i pociecha aktywnie współpracują w celu rozwiązania problemu.

W fazie oceny bardzo ważny jest kontakt z rodzicami. To oni spędzają najwięcej czasu ze swoim dzieckiem i wiedzą najwięcej na jego temat. Podczas pierwszych spotkań psycholog pyta o rozwój pociechy, rodzinę i naukę. Może też zadawać pytania dotyczące przyjaciół dziecka, samopoczucia i zdrowia. Ocena czasem obejmuje także kontakt z nauczycielami. Specjalista otrzymuje informacje na temat relacji dziecka, jego postępów w nauce i zachowania. Może obserwować je w klasie lub na placu zabaw. Dzięki temu „wyłapuje” podobieństwa i różnice w zachowaniu w domu i w szkole.

Gdy już psycholog dziecięcy lepiej zrozumie, dlaczego twoje dziecko ma problemy, opracuje plan leczenia. Terapia psychologiczna dzieci różni się od terapii dorosłych. Musi być dostosowana do wieku rozwojowego dziecka, dlatego ważne wiadomości i pomocne umiejętności są przekazywane poprzez interesujące i przyjemne gry i zajęcia – wyjaśnia ekspert z gabinetu psychologicznego Carpe Diem w Szczecinie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią być informowane o tym, co się dzieje i dlaczego. Sposób przygotowania na wizytę u psychologa zależy od wieku i umiejętności rozumowania pociechy. Wyjaśnij tyle, ile możesz, podając imię osoby, z którą dziecko się spotka i kiedy to nastąpi. Powiedz, że psycholog to osoba, która rozmawia z dziećmi, kiedy te mają „trudne uczucia”, takie jak gniew lub zmartwienie. Czasami te uczucia stają się tak duże, że dzieci często są smutne, przerażone lub zagniewane. Zadaniem psychologa jest pomóc im je zmniejszyć, aby czuły się szczęśliwsze.

Starszym dzieciom i nastolatkom przekaż tę samą wiadomość, ale używając języka bardziej dostosowanego do wieku. Możesz więc wyjaśnić, że psycholog to ktoś, kto pomoże uporać się z trudnymi uczuciami i rozwiązać problemy w bezpiecznym i poufnym miejscu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz