Materiał Partnera

Czym zajmuje się proktolog?

Czym zajmuje się proktolog?

Prawidłowa częstotliwość wypróżnień waha się od trzech stolców na dobę do trzech stolców na tydzień. Wszelkie odstępstwa wymagają konsultacji z proktologiem. Niestety wciąż wiele osób zmaga się z częstymi zaparciami, a z uwagi na wstyd związany z rozmową na ten temat, odwlekają one wizytę u specjalisty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się proktolog. Przełam wstyd i zadbaj o swoje zdrowie.

Kim jest proktolog?

Proktolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Podczas pierwszej wizyty przeprowadza on szczegółowy wywiad z pacjentem, aby poznać ewentualną przyczynę problemu oraz informacje związane ze stylem życia, genetyką i dotychczas podjętymi działaniami. W razie potrzeby lekarz kieruje na specjalne badania diagnostyczne. Należą do nich między innymi rektoskopia, anoskopia, kolonoskopia oraz USG przezodbytnicze. Wysoce rozwinięty dział medyczny tej konkretnej specjalizacji znajduje się w Centrum Medycznym Euromed w Łodzi i Wrocławiu. Tamtejsi specjaliści zajmują się wszystkim co związane z proktologią, a więc profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób jelit i odbytnicy.

Kiedy udać się na wizytę do proktologa?

Do proktologa należy umówić się w przypadku występowania niepokojących dolegliwości. Wśród nich można wyróżnić małą ilość wypróżnień w ciągu tygodnia, twarde i suche stolce, ból i krwawienie podczas wypróżniania oraz ciągłe uczucie pełności pomimo dostatecznej ilości wypróżnień. Oprócz tego na wizytę u lekarza tej specjalizacji należy umówić się w przypadku nagłych zaparć, pomimo wcześniejszych regularnych wypróżnień, zaobserwowania krwi w stolcu oraz w sytuacjach kiedy częste zaparcia przeplatają się z częstymi biegunkami. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można bowiem powrócić do prawidłowej częstotliwości wypróżnień. Niepodejmowanie odpowiednich działań może z kolei prowadzić do rozwinięcia się poważnych konsekwencji. Możliwe powikłania to m.in. hemoroidy, przepuklina, wypadanie macicy, zespół jelita drażliwego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz