Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się pielęgniarka środowiskowa?

Czym zajmuje się pielęgniarka środowiskowa?

Gdy dokonujemy wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jednocześnie wybieramy również pielęgniarkę środowiskową. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się między innymi opieką pacjentów w ich domach. Najczęściej z takich usług korzystają osoby starsze oraz inwalidzi, aczkolwiek nierzadko pielęgniarki środowiskowe zajmują się kobietami w ciąży. Kiedy możemy skorzystać z takich usług i czym dokładnie zajmują się pielęgniarki?

Kiedy można skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej?

Pielęgniarka środowiskowa przede wszystkim pomaga lekarzowi w prowadzonym leczeniu pacjenta. Zajmuje się ona między innymi aplikowaniem zastrzyków, zmianą opatrunków, czy też pomaga w wykonywaniu podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Ponadto zajmuje się wszelkimi zabiegami pielęgnacyjno-leczniczymi oraz na bieżąco ocenia stan pacjenta. Pielęgniarkę środowiskową wyróżnia to, że wszelkie czynności zawodowe wykonuje w domach pacjentów. Z usług środowiskowej pielęgniarki mogą skorzystać wszystkie osoby chore, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do zakładu opieki medycznej. Zazwyczaj z tych usług korzystają osoby starsze, a także inwalidzi. Takim osobom trudno dotrzeć do szpitala, czy ośrodka zdrowia, dlatego praca pielęgniarki jest w tych przypadkach bardzo istotna. Wybór pielęgniarki środowiskowej wygląda podobnie jak w przypadku wyboru lekarza POZ. Konieczne jest wypełnienie deklaracji wyboru.

Co należy do obowiązków środowiskowej pielęgniarki?

Aby móc wykonywać zawód środowiskowej pielęgniarki, niezbędne jest ukończenie kursu kwalifikacyjnego w obszarze pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego albo środowiskowo-rodzinnego. Poza tym potrzebne są wiedza i umiejętności z dziedziny pielęgnacji osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych, pielęgniarstwa zachowawczego, a także opieki długoterminowej. Do podstawowych czynności zawodowych pielęgniarki środowiskowej należy między innymi:

  • robienie zastrzyków,
  • zmienianie opatrunków,
  • pomoc w rehabilitacji,
  • kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta.

Oprócz tego środowiskowa pielęgniarka może zajmować się podstawowymi zabiegami pielęgnacyjno-leczniczymi, np. w przetokach lub stomiach. Niekiedy osoba w tym zawodzie opiekuje się kobietami w ciąży. W takim przypadku mamy do czynienia z położną środowiskową. Warto dodać, że pielęgniarka nie może opiekować się w jednym czasie więcej niż ósemką pacjentów, aczkolwiek ich liczba może ulec zmianie, w zależności od stanu ich zdrowia.

Co wybrać: pielęgniarkę środowiskową czy opiekę długoterminową?

Niektórzy obłożnie chorzy pacjenci nie wymagają leczenia w szpitalu, aczkolwiek potrzebują systematycznej opieki pielęgniarskiej. W takich przypadkach może on zostać zakwalifikowany do opieki długoterminowej. Zwykle z takiej formy opieki korzystają pacjenci, którzy przez dłuższy czas wymagają świadczeń lekarskich takich jak np. kroplówka, zabiegi lecznicze w odleżynach, stomii czy owrzodzeniach. Jak informuje specjalista z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Spzoz z Koszalina, aby uzyskać opiekę długoterminową, możemy skierować się z prośbą do pielęgniarki środowiskowej, aczkolwiek wymagane jest również skierowanie od lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz