Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się otolaryngologia?

Czym zajmuje się otolaryngologia?

Otolaryngologia, w skrócie nazywana laryngologią, jest działem medycyny, który zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób narządów, zlokalizowanych w okolicach głowy oraz szyi, czyli ucha, gardła, nosa i krtani. Do specjalisty z zakresu otolaryngologii zgłosimy się także z dolegliwościami języka, zatok, przełyku czy dolnych dróg oddechowych. Czym dokładniej zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Otolaryngologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny; w jej zakres wchodzą także chirurgia szczękowa, endoskopia oraz mikrolaryngoskopia. Jakie specjalności wyróżnia się w jej obrębie?

Specjalności

W obrębie otolaryngologii wyróżnić możemy kilka specjalności. Pierwszą z nich będzie foniatria, zajmująca się dźwięcznością wymowy i problemami, związanymi z funkcjonowaniem wiązadeł głosowych. Kolejna to audiologia, koncentrująca się wokół słuchu, jego zaburzeń oraz sposobów leczenia. Wyróżnia się także rynologię i onkologię laryngologiczną. Pierwsza specjalność związana jest z diagnozowaniem, a następnie leczeniem chorób nosa i zatok, onkologia laryngologiczna natomiast skupia się na leczeniu nowotworów przełyku i innych narządów, zlokalizowanych w obrębie głowy oraz szyi.

Do otolaryngologa powinniśmy zgłosić się również w przypadku z pozoru mniej poważnych objawów, których jednak nie wolno nam lekceważyć, czyli zatkanych uszu, nagłej głuchoty, chrapania, ropnia, szumów w uszach, powtarzających się krwotoków z nosa, zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, chrypy. Specjalista zaleci nam również profilaktyczne działania, podejmowane w celu uniknięcia chorób uszu, gardła czy nosa.

Wybierając gabinet otolaryngologii zwracajmy uwagę, czy oferuje on szeroki wachlarz usług, w tym specjalistyczne badania audiometryczne oraz tympanometryczne, jak gabinet otolaryngologiczny Elżbiety Buczek-Konopki. Ponadto fachowa kadra medyczna usunie ciała obce z uszu, gardła czy krtani, przedmucha trąbki słuchowe czy usunie woskowinę.     

Używana aparatura

Ze względu na rozległość tej dziedziny medycyny, sprzęt, używany podczas badań także jest zróżnicowany. Podstawą będzie sprzęt optyczny; otoskop, endoskop i mikroskop, dzięki któremu lekarz przyjrzy się dokładnie mikrostrukturom danego obszaru ciała. Niejednokrotnie, aby dokładnie sprawdzić stan zatok pacjenta, stosuje się sprzęt rentgenowski oraz zleca tomografię komputerową. W przypadku wątpliwości co do diagnozy, lekarz wykona endoskopię bądź punkcję zatok. Z kolei stan tchawicy i krtani ocenia się, stosując laryngoskop, endoskop lub bronchoskop.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz