Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się medycyna pracy?

Czym zajmuje się medycyna pracy?

Medycyna pracy to specjalistyczny dział medycyny konwencjonalnej przeznaczony dla tych osób, które wymagają oceny stanu zdrowia lub leczenia w związku z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Dziedzina ta łączy lekarzy wielu specjalności, a także personel pomocniczy służby zdrowia.

Definicja medycyny pracy

Pytając o znaczenie medycyny pracy, wiele już można wywnioskować z nazwy tej dziedziny, bowiem sugeruje ona związek z wykonywaną pracą zawodową. Nie zawsze jednak wiemy, czy wymagane zaświadczenie, badanie lub orzeczenie lekarskie może być wystawione przez tradycyjnego lekarza ogólnego czy też wymaga specjalisty z uprawnieniami do takich orzeczeń. Według definicji przez medycynę pracy rozumie się dziedzinę obejmującą badanie wpływu środowiska pracy na zdrowie człowieka, na które składa się diagnozowanie pacjenta, leczenie oraz działania profilaktyczne w odniesieniu do chorób zawodowych. Do lekarza specjalisty od medycyny pracy udamy się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy oświadczenia o pogorszeniu stanu zdrowia przez pracę przy maszynie, albo kiedy chcemy uzyskać zaświadczenie uprawniające nas do wykonywania danego zawodu.

Zakres badań medycyny pracy

Medycyna pracy jest dziedziną specyficzną, ponieważ nie jednoczy lekarzy o konkretnej specjalności, zajmującej się określonym układem czy rodzajem chorób. To grupa lekarzy wielu specjalności, ale patrzących na ludzki organizm w kontekście środowiska zawodowego, a nie od strony naturalnych zagrożeń. Jednym słowem lekarz ogólny bada objawy grypy, którą zaraziliśmy się w parku czy autobusie, a lekarz medycyny pracy bada objawy pylicy, jakiej nabyliśmy podczas pracy w kopalni czy stolarni. W takim ujęciu badania i konsultacje wykonywane w ramach medycyny pracy są bardzo szerokie, począwszy od ogólnej diagnostyki, przez badania laboratoryjne w szerokim zakresie, po leczenie chorób zawodowych przez okulistów, laryngologów, pulmonologów czy onkologów. Lekarz medycyny pracy zajmuje badaniami okresowymi i przydatnością do pracy zawodowej oraz orzeczeniami związanymi z rentą.

Kiedy do lekarza medycyny pracy?

Sytuacje, w których powinniśmy zwrócić się do lekarza medycyny pracy, zazwyczaj są narzucane przez pracodawcę lub inny organ, który wymaga od nas stosownego zaświadczenia. Zanim jednak pojawią się takie sytuacje przymusowe powinniśmy wiedzieć, że Jeleniogórski Ośrodek Medycyny Pracy oraz inne podobne placówki to miejsca, w których wykonamy pierwsze badania zdrowotne przed przyjęciem na nowe stanowisko pracy. Badania te zleca pracodawca, wystawiając odpowiednie skierowanie, i on też ponosi ich koszty, dlatego starając się o pracę, nawet jeśli nie mamy ubezpieczenia, nie płacimy za konsultacje. Do lekarza medycyny pracy powinni też zgłosić się kandydaci na kierowców, którzy przed uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami muszą wykazać się odpowiednimi predyspozycjami. Lekarze zajmują się także wykonywaniem badań okresowych, badań kontrolnych na stanowiskach o dużym zagrożeniu dla zdrowia, a także szczepień profilaktycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz