Materiał Partnera

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Zastanawiasz się nad tym, czym dokładnie zajmuje się lekarz medycyny pracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakich pacjentów przyjmuje oraz jakie badania przeprowadza. Sprawdź, co ma wspólnego komisja BHP z medycyną pracy. Lekarz medycyny pracy, jak każdy inny lekarz, prowadzi gabinet lekarski. Umawiając się na wizytę, możesz liczyć na porady lekarskie związane z pracą.

Jakich pacjentów przyjmuje lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy oferuje porady ściśle związane z jednym obszarem, czyli naszą pracą zawodową. Zanim rozpoczniesz nową pracę, musisz najpierw spotkać się z lekarzem medycyny pracy, który potwierdzi, że Twój stan zdrowia pozwala na wykonywanie określonych obowiązków. Doktor bada również to, jak środowisko pracy wpływa na pracownika. Każde przeprowadzone badanie odbywa się na zlecenie pracodawcy. Medycyna pracy łączy w sobie wiele dziedzin, w ramach badań potrzebny może być specjalista chorób wewnętrznych lub  internista. Lekarz musi także opanować obszar nauk związanych z higieną pracy.

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Do zadań lekarza medycyny pracy zalicza się opiekę lekarską oraz doradztwo medyczne. Jak podpowiada specjalista z Człapiński Andrzej NZOZ Przychodnia Lekarska, najczęściej wykonywane są badania kierowców, badania kontrolne, badania wstępne i okresowe. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Pracownik przychodzący do lekarza powinien mieć ze sobą skierowanie, na którym szczegółowo opisany jest zakres pracy oraz szkodliwe warunki na określonym stanowisku. Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinieneś umówić się na wizytę u lekarza medycyny pracy, to sprawdź następujące okoliczności:

  • rozpoczęcie nowej pracy,
  • zmiana stanowiska,
  • wszelkie zmiany obejmujące charakter stanowiska,
  • po upływie 30 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim,
  • jeśli kończy się ważność poprzednio wystawionego orzeczenia

Spotkanie z lekarzem medycyny pracy czeka Cię również wtedy, kiedy bierzesz udział w procesie dotyczącym doznanego uszczerbku na zdrowiu w trakcie pracy. Po zakończonej wizycie pacjent otrzymuje orzeczenie lekarskie, które stwierdza zdolność do wykonywanej pracy. Warto także zaznaczyć, że badanie lekarskie odbywa się w trakcie pracy, a pracodawca zobowiązany jest do zapłaty 100% wynagrodzenia.

Opracowanie:
Zduńska Wola, Kacza 12
tel. 43 823 61 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz