Materiał Partnera

Czym zajmuje się kosmetolog?

Czym zajmuje się kosmetolog?

Zawód kosmetologa i kosmetyczki często są ze sobą mylone, ale tak naprawdę to zupełnie inne zawody, które wymagają przejścia odrębnych dróg kształcenia. Pierwszą różnicą jest droga kształcenia, która w przypadku kosmetologii jest dłuższa. Kosmetolog ma także inne uprawnienia i może wykonywać inne zabiegi. Dowiedz się, jakie są jeszcze różnice między kosmetologiem a kosmetyczką.

Kosmetolog - system kształcenia oraz uprawnienia

Kosmetolog, aby móc wykonywać swój zawód, musi przejść inną drogę kształcenia niż kosmetyczka. W przypadku kosmetyczki wystarczy albo ukończyć odpowiedni kurs, albo ukończyć dwuletnie studium kosmetyczne. Z kolei, aby zostać kosmetologiem, trzeba ukończyć trzyletnie studia na uczelni wyższe. Często są one dodatkowo uzupełniane przez dwuletnie studia drugiego stopnia.

Podczas nauki kosmetyczna poznaje zagadnienia z zakresu higieny, dietetyki, chemii kosmetycznej, anatomii, dermatologii i pokrewnych tematów. Z kolei zakres nauki przyszłego kosmetologa jest szerszy, obejmuje także zaawansowaną chemię, alergologię, immunologię, mikrobiologię, patofizjologię i wiele innych.

Uprawnienia kosmetologa w obecnej chwili mają taki sam zakres, jak uprawnienia dyplomowanej kosmetyczki. Ciągle mówi się o konieczności zmiany tych przepisów, szczególnie w przypadku zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry (np. mezoterapia igłowa, wampirzy lifting), ale prawodawcy nie zrobili w tym kierunku jeszcze żadnego kroku. Często w pracy w gabinecie urody zakres obowiązków kosmetologa i kosmetyczki pokrywają się. W przypadku kosmetologa można jednak mieć większą pewność co do tego, że jest to osoba mocno znająca się na swojej pracy, która ma wieloletnie, profesjonalne przygotowanie do pracy z ludzkim ciałem.

Kto może zostać kosmetologiem?

Jak podkreśla właścicielka gabinetu Kocie Oko, kosmetologiem powinna zostać osoba, która interesuje się kosmetyką, nowościami na rynku, ale ma też dobre poczucie estetyki i zdolności manualne. Wiele prac kosmetologa, takich jak wykonywanie manicure czy zakładanie sztucznych rzęs, wymaga precyzji i dokładności. Kosmetolog musi posiadać rozległą wiedzę na temat chorób skóry, pielęgnacji skóry oraz doboru i składu środków pielęgnacyjnych.

Kosmetolog nie może też naciskać na klientów, aby wykonać jakiś zabieg - czasami powinien wręcz go odradzić, jeśli istnieje ryzyko, że zabieg nie będzie sprzyjał skórze klienta albo klientki. Zawodowa etyka kosmetologa wymaga, aby był ekspertem w kwestii pielęgnacji skóry i umiejętnie potrafił o nią zadbać.

Opracowanie:
Łódź, Świtezianki 31 lok. 2
tel. 790 636 343
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz