Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego? Zdradzają inżynierowie biura DOR-BUD

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego? Zdradzają inżynierowie biura DOR-BUD

Inwestycje budowlane niezależnie od swojego rodzaju zawsze wiążą się z koniecznością wykonania wielu robót. Istotne jest także właściwe zarządzanie placem budowy, prawidłowa interpretacja przepisów oraz wypełnianie licznych procedur administracyjnych. By każdy etap inwestycji był zatem realizowany w zgodzie z projektami i normami, inwestorzy często powołują ekspertów zwanych inspektorami nadzoru inwestorskiego. Kiedy szczególnie warto korzystać z ich usług i na czym polega ich praca? O tym opowiadają inżynierowie biura DOR-BUD z miejscowości Rysie.

5 faktów o nadzorze inwestorskim

Nadzór inwestorski jest mylnie kojarzony z kierowaniem budowy. Należy zatem wiedzieć, że funkcja kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest tożsama, a także nie może być łączona. Drugi z wymienionych specjalistów ma bowiem za zadanie reprezentowanie inwestora, czyli dbanie o jego interesy podczas całej inwestycji. Oznacza to, że inspektor nadzoru inwestorskiego nadzoruje każdy etap prac tak, by wszystkie roboty były wykonywane wedle obowiązujących przepisów, a także w zgodzie z założeniami projektowymi. Inżynierowie z biura DOR-BUD wymieniają zatem 5 ważnych faktów, które każdy inwestor powinien wiedzieć o nadzorze inwestorskim. Oto i one:

  1. Nadzór inwestorski najczęściej jest ustanawiany przez samego inwestora. Tylko w niektórych przypadkach taki obowiązek narzucany jest przez organ wydający pozwolenie na budowę. Dotyczy to przede wszystkim dużych inwestycji, które np. mogą wpłynąć na środowisko naturalne czy krajobraz miejski.

  2. Nadzór inwestorski można ustanowić zarówno w celu kontrolowania przebiegu budowy domu jednorodzinnego, jak i hali magazynowej, drogi czy też innego obiektu. Często dotyczy on też robót instalacyjnych np. tworzenia sieci sanitarnych.

  3. Nadzór inwestorski to gwarancja przebiegu inwestycji wedle harmonogramów i bez ryzyka błędów popełnianych przez wykonawców. Inspektor nadzoru inwestorskiego w wielu przypadkach pomaga również zoptymalizować koszty prac czy procesów logistycznych.

  4. Nadzór inwestorski jest prowadzony zazwyczaj przez inżynierów o uprawnieniach pozwalających na sprawowanie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.

  5. Nadzór inwestorski polega na aktywnej współpracy inspektora z innymi uczestnikami procesu budowlanego, ale w zakresie kontrolnym i doradczym. Nie można zatem łączyć funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego z funkcją projektanta czy kierownika budowy danej inwestycji.

Najważniejsze zadania inspektora nadzoru inwestorskiego

Zadania inspektora nadzoru inwestorskiego podczas danej inwestycji zależą w dużej mierze od jej charakteru oraz potrzeb inwestora. Inne obowiązki będzie miał zatem specjalista nadzorujący zakładanie sieci sanitarnych obiektu mieszkalnego wielorodzinnego, a inne ekspert kontrolujący przebieg inwestycji wznoszenia hali magazynowej w konstrukcji stalowej. Inżynierowie z biura DOR-BUD wymieniają jednak ogólne zadania inspektorów nadzoru inwestorskiego. Zaliczyć można do nich:

  • kontrolę ogólnej prawidłowość przebiegu całej inwestycji i poszczególnych jej etapów;

  • wsparcie inwestora w sprawach administracyjnych i prawnych, czyli gwarantowanie doradztwa budowlanego/technicznego;

  • uczestnictwo w odbiorze poszczególnych etapów robót wraz ze zlecaniem poprawek w przypadku wykrycia błędów;

  • uczestnictwo w próbach urządzeń technicznych oraz różnego rodzaju instalacji;

  • weryfikowanie oceny zgodności stosowanych wyrobów budowlanych;

  • kontrolę jakości tworzonych konstrukcji.

Podsumowując, nadzór inwestorski ma na celu kontrolowanie realizowanych robót budowlanych oraz decyzji, jakie są podejmowane przez kierownika budowy, projektantów oraz innych fachowców. Inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje zaś inwestora właściwego, dbają o to, by jego inwestycja była ukończona wedle wszystkich ustaleń, norm i projektów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz