Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się geodezja a czym kartografia?

Czym zajmuje się geodezja a czym kartografia?

Większość z nas miała bezpośredni bądź pośredni kontakt z geodetą i wie również, czym jest geodezja – zajmuje się ona badaniem rzeczywistych rozmiarów danego obszaru i określaniem położeń punktów na jej powierzchni. Inaczej jest w przypadku kartografii, która choć ściśle związana z pracą geodetów, jest drugą częścią ich pracy – w biurze na skomplikowanych mapach i ich wersjach cyfrowych w programach komputerowym.

Szeroki zakres działalności geodety

Zakres obowiązków geodety jest naprawdę wielki, przekłada się to na jego uprawnienia oraz status społeczny – jest to zawód szczególnego zaufania publicznego. Warto wspomnieć, że geodeci pracują dla różnych pomiotów i dla różnych branż. Są to zamówienia publiczne na określenie terenu budowy budynków samorządowych, dróg powiatowych czy wojewódzkich, a także stała współpraca z gminnymi działami zajmującymi się sprzedażą działek czy ich rejestracją. Olbrzymim zakresem działań takich biur geodezyjnych jak, Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Grzegorz Andrzej Wróblewski jest obsługa sektora prywatnego, a zwłaszcza klientów indywidualnych, są to usługi geodezyjne związane z pracami budowlanymi. Do głównych zadań geodetów można zaliczyć: określanie rozmieszczenia obiektów (naturalnych i sztucznych) znajdujących się na powierzchni ziemi, opis rzeźby terenu, a także określanie bogactw mineralnych, analiza i opis podziemnego uzbrojenia terenu (systemy i instalacja: kanalizacja, wodociągi, sieci energetyczne i gazowe), zajmowanie się rejestrowaniem gruntów i budynków, a także, najpopularniejsze zadanie – geodezyjna realizacja projektów budowlanych oraz nadzór nad nimi.

Działania geodety na placu budowy

Geodeta przy pomocy wielu urządzeń geodezyjnych takich jak: niwelator, teodolit, tachimetr czy GPS nowej generacji, dokonuje pomiarów do celów projektowych. W przypadku budowy domu jest to bardzo ważna czynność. Geodeta musi wytyczyć dokładne granice działki, a także sporządzić plan całego terenu. Tutaj jego kompetencje zaczynają mieszać się z działaniami kartograficznymi – geodeta musi bowiem sporządzić mapę do celów projektowych, a po jej stworzeniu ponownie nanieść – w rzeczywistym terenie – wszystkie ustalenia architekta. Oprócz tego geodeta wymagany jest na miejscu budowy jeszcze przed zasypaniem wszystkich instalacji. Określa ich położenie i sporządza mapę powykonawczą całej inwestycji.

Kartografia – efekty pracy terenowej

Kartografia to nic innego jak praca związana z mapami, ich opracowywanie, naniesienie pomiarów i inne przygotowania. Tworzenie map jest bardzo ważne w przypadku podziału działek budowlanych – jedna duża działka dzielona na przynajmniej dwie nowe działki lub połączenie ze sobą mniejszych nieruchomości (gruntów). Bardzo skomplikowanym procesem zaliczanym do usług geodezyjnych jest sporządzanie map do celów prawnych, na przykład w przypadku przekształcenia gruntu rolnego na działkę budowlaną, dzieloną na kilka części. Warto zauważyć, że mapy muszą być precyzyjne i idealnie sporządzone według wszelkich norm. Dla przykładu mapy do celów projektowych wykonuje się w skali 1:500, w takich programach jak GeoView, C-GML, GoKart czy MikroMap.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz