Materiał Partnera

Czym zajmuje się dermatologia weterynaryjna?

Czym zajmuje się dermatologia weterynaryjna?

Psy, koty, a także inne zwierzęta są narażone na różnorodne choroby, które na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne. Warto mieć to na uwadze i w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów jak najszybciej umówić się na wizytę u weterynarza. Nadmierne drapanie się, zmiany na skórze, tracenie włosów lub zauważalny łupież mogą być przyczyną groźnej choroby, która wymaga diagnostyki dermatologicznej. Na czym ona polega i jakie czynności prowadzone są w ramach dermatologii weterynaryjnej? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Podstawowe metody badań dermatologicznych

Wiele chorób skóry wygląda bardzo podobnie. Większość z nich naśladuje się wzajemnie, a subtelne różnice widoczne są dopiero w obrazie klinicznym. Najczęściej mamy do czynienia z dermatofitozą – grzybicą skóry, która niezdiagnozowana może zająć obszar ciała zarówno chorego zwierzęcia, jak i pozostałych czworonogów, które mają z nim styczność na co dzień, a także samego właściciela. Do jej diagnozy konieczne jest wykonanie trichogramu (badania włosa) oraz posiewu mykologicznego z zajętych chorobowo włosów.

W dermatologii weterynaryjnej wykonuje się także inne badania diagnostyczne, takie jak: otoskopia (diagnostyka chorób ucha środkowego), diaskopia (ocena stanu naczyń krwionośnych w obrębie jakiejś zmiany poprzez napięcie skóry i obserwację zmiany jej barwy), badanie lampą Wooda, która emituje promieniowanie UV o długości fali 360-400 nm (służy do rozpoznania rodzaju cery, jej nawodnienia, stanów chorobowych i głębokości przebarwień posłonecznych), a także biopsja cienkoigłowa i badanie cytologiczne.

Badanie diagnostyczne... i co dalej?

Należy pamiętać, że przeprowadzenie badania dermatologicznego i postawienie na jego podstawie prawidłowej diagnozy (co trwa w niektórych przypadkach nawet do miesiąca) jest dopiero pierwszym krokiem do wyleczenia. W czasie całego procesu leczenia właściciel zwierzęcia powinien być w kontakcie z lekarzem, ponieważ terapia dermatologiczna jest długotrwała i absorbująca. Częste wizyty i konsultacje, a także przesyłanie zdjęć obrazujących postępy w leczeniu są dobrym sposobem na efektywną kurację pupila. Należy także pamiętać, że większość chorób skóry leczy się miejscowo, co wymaga dużego zaangażowania w proces zdrowienia ze strony właściciela zwierzęcia.

Kompleksową pomoc z zakresu dermatologii weterynaryjnej zapewniają specjaliści w lecznicy weterynaryjnej, która działa przy Straży dla Zwierząt w Polsce. W jej ramach przeprowadzane są badania oraz leczenie diagnostyczne. Klienci mogą liczyć również na pomoc w kwestiach związanych z profilaktyką chorób skóry u zwierząt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz