Materiał Partnera

Czym zajmuje się animator zabaw dla dzieci?

Czym zajmuje się animator zabaw dla dzieci?

Zawodowy animator zabaw dla dzieci to osoba, która posiada odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz posiada umiejętność kreatywnego organizowania ich wolnego czasu. Animatorzy zabaw są wynajmowani na różnego rodzaju imprezy oraz prowadzą zajęcia w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Przede wszystkim – zabawa

Zadaniem animatora jest zorganizowanie różnego rodzaju aktywności dla dzieci oraz zachęcenie ich do udziału w zabawie. Animator nie tylko zabawia, ale także uczy dzieci, jak kreatywnie mogą spędzać wolny czas, rozbudza ich zainteresowania, pomaga odkryć pasje i inspiruje do samodzielnego działania. Mogłoby się wydawać, że to bardzo proste zadanie, jednak nic bardziej mylnego. Dzieci mają różne charaktery, a czas trzeba zorganizować tak, aby wszystkie zechciały wziąć udział w zabawie i się zaangażowały. Animatorzy przed przystąpieniem do pracy z dziećmi często decydują się na konsultację z rodzicami, od których otrzymują informację na temat temperamentów ich dzieci, a to pozwala im lepiej zaplanować rodzaj zabaw. Istotne są informacje na temat ulubionych bajkowych bohaterów.

Animator jako przywódca grupy

Największym wyzwaniem dla animatora zabaw dla dzieci jest zróżnicowanie charakterów w grupie. Zadaniem animatora jest znalezienie wspólnego pola do zabawy, tak aby wszystkie dzieci zechciały zaangażować się w działania. Do udziału w grach i zabawach trzeba dzieci przekonać i zachęcić, ucząc jednocześnie efektywnej pracy w grupie. Animator nigdy nie może dopuścić do sytuacji, w której dzieci w jego grupie będą znudzone lub marudne. Jego zadaniem jest wcielanie się w postaci z bajek, wymyślanie zabaw i konkursów oraz proponowanie sposobów spędzania wolnego czasu – powiedział pracownik Zuzolaevent z Sulechowa.

Animator nie jest opiekunem

Zawód animatora zabaw często jest mylony z rolą opiekuna. Należy podkreślić, ze animator ma za zadanie zabawiać dzieci oraz organizować im czas w sposób kreatywny, a nie siedzieć z dziećmi w sali zabaw i pilnować, żeby nie zrobiły sobie krzywdy. Animator potrafi łączyć zabawę z nauką, dzięki niemu dzieci podczas gier i konkursów poznają nowe zagadnienia i pojęcia, odkrywają nowe zjawiska oraz poznają i rozwijają własne talenty.

Kto może zostać animatorem?

Czasy, w których animatorem mógł zostać każdy, a rolę tę najczęściej pełnił pomysłowy wujek, już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie organizowaniem wolnego czasu dzieci zajmują się profesjonaliści, którzy nie tylko mają ku temu odpowiednie predyspozycje, ale również posiadają niezbędne kwalifikacje. Jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się dobry animator? Przede wszystkim stanowczością i asertywnością, która jest bardzo ważna w kontaktach z dziećmi. Pomimo że animator organizuje zabawy, to on powinien być przywódcą i panować nad przebiegiem gier. W tym zawodzie nieoceniona jest także kreatywność. To najważniejsza cecha i bez niej raczej nie ma co liczyć na sukces w kontaktach z dziećmi. Dobrze jest, jeśli animator ma też poczucie humoru, jest otwarty i cierpliwy wobec najmłodszych. Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że animator ma duże szanse na wypracowanie sobie autorytetu u dzieci oraz że uzyska ich zaufanie. Najmłodsi muszą widzieć pełne i szczere zaangażowanie w zabawę z nimi – wtedy możemy mówić o sukcesie animatora.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz