Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się geolog i geotechnik na placu budowy?

Czym zajmują się geolog i geotechnik na placu budowy?

Nim rozpoczniemy realizację jakiejkolwiek inwestycji budowlanej – domu, drogi czy innego obiektu – konieczne jest zbadanie gruntu, na którym ma być ona realizowana. Tego wymagają przepisy prawa budowlanego. Rodzaj i charakterystyka terenu decydują o tym, czy budowa jest w ogóle możliwa, wskazują określone rozwiązania i materiały, których należy użyć ze względu na bezpieczeństwo nasze i środowiska naturalnego.

Obecność geologa i geotechnika

Według obowiązujących przepisów decyzję o konieczności wykonania ekspertyzy geologicznej podejmuje architekt, który wykonuje dla nas projekt budynku. Nie jest też ona obowiązkowa, ale wymagać jej i tak może organ wydający pozwolenie na budowę. Zatem nawet jeśli nie zamierzamy stawiać domu na terenie o skomplikowanej strukturze geologicznej, warto zaangażować geologa i geotechnika w procesie budowy domu. Usługi między innymi w tym zakresie od ponad dziesięciu lat świadczy firma MG Projekt.

Obecność geodety lub geotechnika konieczna będzie już na etapie zakupu działki albo po spotkaniu z architektem, na którym określimy, jakie dodatkowe informacje będą konieczne do wykonania projektu. Badania geotechniczne wykorzystywane są podczas projektowania fundamentów – ich wyniki pozwalają dobrać odpowiedni do gruntu rodzaj. W zakresie pracy geologa i geotechnika leży również odbiór geotechniczny wykopów fundamentowych.

Jaka jest jednak różnica między geotechnikiem a geologiem? Praca obu związana jest badaniem gruntu na potrzeby projektowania i wykonawstwa budowli różnego rodzaju. Zarówno geotechnik, jak i geolog z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi mogą wykonywać badania gruntu i wystawiać ekspertyzy dla budynków I oraz II kategorii geotechnicznej. Pierwsza obejmuje obiekty nieduże, w prostych warunkach gruntowych, których wymagania można zapewnić na podstawie jakościowych badań geotechnicznych oraz doświadczeń. Zaliczymy tu na przykład jednokondygnacyjne lub dwukondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze. Druga to obiekty posadowione w prostych i złożonych warunkach gruntowych, które wymagają jakościowej i ilościowej analizy danych geotechnicznych. Mieszczą się w tym fundamenty bezpośrednie i głębokie.

W przypadku budynków III kategorii, czyli posadowionych w skomplikowanych warunkach gruntowych, nietypowych i w dużym stopniu oddziałujących na środowisko badania musi wykonać geotechnik.

Cel badań geotechnicznych

Jakie znaczenie dla przebiegu budowy ma wykonanie badań geotechnicznych i sporządzenie ekspertyzy geologicznej? Ogromne znaczenie ma tu doradztwo przy pracach ziemnych, jakiego udzieli nam geolog czy geotechnik. Może on też prowadzić nadzór nad pracami ziemnymi. Wspomniane już było, że wyniki badań geotechnicznych decydują o rodzaju fundamentów, jakie muszą zostać zbudowane. Sprawdzenie gruntu przed rozpoczęciem budowy pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z nieodpowiednią nośnością czy podnoszeniem się poziomu wód gruntowych. Wynikiem jego pracy jest dokumentacja techniczna, która stanowi podstawę dla stworzenia projektu zagospodarowania terenu inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz