Materiał Partnera

Czym zajmują się agenci morscy?

Czym zajmują się agenci morscy?

Agencje morskie, zwane także agencjami okrętowymi to firmy współpracujące z armatorami. Świadczą oni pełen zakres usług związanych z pośrednictwem pracy, poszukując dla właścicieli statków odpowiednich kandydatów na załogę. Jeśli zastanawiasz się nad pracą na statku, skorzystanie z usług agencji morskich może pomóc Ci podjąć decyzję. Zobacz, na czym polega praca agenta okrętowego.

Kim są agenci okrętowi?

Agent okrętowy to zawód, którego uprawnienia regulowane są Ustawą z dnia 18 września 2001 r. Kodeks Morski. Agenci okrętowi nazywani są również agentami morskimi albo statkowymi, nie należy ich jednak mylić z maklerami morskimi, którzy pośredniczą w transakcjach handlowych, takich jak np. sprzedaż statku.

Agenci morscy mają za zadanie reprezentowanie interesów armatorów oraz kompleksową obsługę statków w transporcie morskim. Przykładem sprawnie działającej w Polsce agencji morskiej jest agencja Hartmann Crew Consultants zajmująca się przeprowadzaniem procesu rekrutacji do załogi morskiej statków Grupy Hartmann oraz doradztwem personalnym i zawodowym dla osób, które chciałyby zostać marynarzami.

Zakres usług agencji morskich

Zakres usług realizowany przez agencje morskie określany jest przez umowę zawartą przez firmę z armatorem. W zakres usług agencji morskich zajmujących się pośrednictwem pracy na morzu wchodzi:

  • selekcja wstępna dokumentów aplikacyjnych,
  • testy kompetencyjne dla kandydatów do załogi morskiej,
  • rozmowy kwalifikacyjne,
  • doradztwo personalne,
  • przeprowadzanie szkoleń zewnętrznych i wewnętrznych.

Agenci morscy tłumaczą kandydatom na marynarzy, na czym polegać będzie praca na wybranym stanowisku, pomagają w wypełnieniu dokumentów, szkolą, a także pośredniczą we wszystkich sprawach między armatorem, a marynarzami.

Dlaczego warto korzystać z usług agentów morskich?

Dzięki współpracy z agencją morską armator ma pewność, że osoby wybrane podczas procesu rekrutacji będą posiadały odpowiednie doświadczenie i kompetencje na określone stanowisko. Usprawnia to proces rekrutacji. Agencje morskie pośredniczą także w nawiązywaniu umów ubezpieczeniowych przez marynarzy, a także w kwestiach spornych między armatorem, a pracownikami.

Marynarze korzystający z usługi agencji morskich podczas poszukiwania stanowiska pracy mogą liczyć na pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, doradztwo personalne i zawodowe, szkolenia niezbędne do podjęcia pracy na wybranym stanowisku. Agencje okrętowe zajmują się też pomocą w przygotowywaniu dokumentów dla marynarzy obcych bander.

Opracowanie:
Gdynia, Polska 13 A, pok 423, IVp.
tel. 58 731 20 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz