Materiał Partnera

Czym zajmą się księgowi w zakresie prowadzenia spraw kadrowych firmy?

Czym zajmą się księgowi w zakresie prowadzenia spraw kadrowych firmy?

Kwestie związane z prowadzeniem kadr w przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników są dość złożone. Skomplikowane rozliczenia i wiele innych formalności musi być wykonywanych rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z tego właśnie względu ich realizację warto powierzyć księgowym. Czym dokładnie zajmie się dobre biuro rachunkowe w ramach prowadzenia spraw kadrowych firmy?

Praca na określonych warunkach

Nawiązanie stosunku pracy to konieczność sporządzenia i podpisania umowy przez strony. Dokumenty powinny być przygotowane w taki sposób, by pozostać czytelnymi zarówno dla pracodawcy, jak i przyszłego pracownika. Umowa musi zabezpieczać interesy obu stron, gwarantując im jasne i zgodne z prawem warunki współpracy. Skonstruowanie umowy o pracę czy innych umów cywilnoprawnych to jedna z usług świadczonych w ramach prowadzenia spraw kadrowych firm przez dobre biura rachunkowe.

Księgowi zajmą się również zakładaniem oraz prowadzeniem akt osobowych pracowników. Zatrudnianie osób na poszczególnych stanowiskach wiąże się z wieloma obowiązkami dla pracodawców, do których oprócz wspomnianych akt osobowych należą też rejestrowanie pracowników w ZUS. Zajmie się tym biuro rachunkowe Saldo Plus, które świadczy kompleksowe usługi dla firm w zakresie kadr, ale też płac i nie tylko. W przypadku spraw kadrowych warto też zwrócić uwagę na szereg kwestii związanych z urlopami czy zwolnieniami lekarskimi. Co oferują księgowi w tym zakresie?

Urlopy, zwolnienia i inne sprawy kadrowe pod kontrolą

Pracownicy decydują się lub z przyczyn niezależnych są w stanie wziąć różnego rodzaju urlopy, w tym m.in. urlopy macierzyńskie, wypoczynkowe, dodatkowe, bezpłatne czy wychowawcze. Przy każdym z tego typu działań niezbędne jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji kadrowej, co jest zadaniem dla księgowych. Biuro rachunkowe zadba też o prowadzenie ewidencji urlopów i kontrolę uprawnień pracowników do korzystania z takiej formy odpoczynku od pracy.

Dzięki powierzeniu spraw administracyjnych księgowym z dobrego biura rachunkowego przedsiębiorca zatrudniający pracowników nie musi zajmować się prowadzeniem tzw. statystyki kadrowej. Niezbędne badania lekarskie na wybranych stanowiskach będą natomiast realizowane w terminie – także i tą kwestią zajmą się specjaliści kompleksowo realizujący obsługę kadrowo-płacową. Powierzenie jej księgowym to bardzo dobra decyzja, która pozostawia przedsiębiorcy sporo swobody i możliwość skupienia się na bieżących celach związanych chociażby z rozwojem firmy i jej promowaniem.

Opracowanie:
Ciecierzyn 36
tel. 503 511 295
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz