Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się kable miedziane elektrotechnice?

Czym wyróżniają się kable miedziane elektrotechnice?

Niegdyś wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne były wykonywane z aluminium, jednakże z czasem jego zastosowanie znacznie zmalało na rzecz miedzi. Jest ona powszechnie używana do tworzenia zarówno jednodrutów, jak i skrętek, z których powstają przede wszystkim kable zasilające lub telekomunikacyjne, a także wiązki kablowe. Jej wykorzystanie wiąże się z większym bezpieczeństwem eksploatacyjnym oraz wysoką trwałością.

Rodzaje kabli miedzianych

Obecnie na rynku w większości przewodów rdzeń stanowi miedź ze względu na swoje korzystne dla elektrotechniki właściwości. Wśród dostępnych rozwiązań można wyróżnić między innymi jednodruty miedziane oraz skrętki. Pierwsze z wymienionych to pojedynczy drut otoczony materiałem izolacyjnym. Są one tworzone na skutek przerobu tak zwanej walcówki miedzianej, czyli produktu hutniczego. W następstwie ich splotu powstaje skrętka stanowiąca żyły wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju kabli. Przewodzony przez miedź prąd elektryczny generuje pole elektromagnetyczne, które może wpływać negatywnie na działanie innych urządzeń elektronicznych i elektrycznych, znajdujących się w jego zasięgu. W celu zmniejszenia zakłóceń tworzy się między innymi kable ekranowane, koncentryczne i typu para skręcana.

Zalety przewodów miedzianych

Niegdyś różnego rodzaju okablowanie było wykonywane z wykorzystaniem aluminium, jednakże z czasem zostało ono niemal całkowicie wyparte ze względu na szereg pozytywnych właściwości miedzi. Między innymi cechuje ją zdecydowanie lepsza przewodność. Ponadto kable z takim rdzeniem są odporne na zaginanie oraz skręcanie. To niezwykle ważne przede wszystkim w przypadku przewodów zasilających, oferowanych między innymi przez firmę Patelec Elpena z Legnicy, które poddaje się niejednokrotnie intensywnej eksploatacji. W środowisku przemysłowym, gdzie są one wystawiane często na agresywne czynniki środowiskowe, nie trzeba obawiać się o ryzyko korozji, która przekłada się na jakość przenoszenia impulsów. Należy także wspomnieć, że miedź stanowi materiał o właściwościach sprzyjających jej obróbce lutowaniem, a to z kolei wiąże się z możliwością tworzenia trwałych połączeń.

Zastosowanie kabli miedzianych

Przede wszystkim z miedzi tworzy się przewody do instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Niebagatelną rolę odgrywają one także w branży telekomunikacyjnej do produkcji okablowania telefonicznego, telewizji kablowej lub strukturalnego. Kable miedziane nie tylko umożliwiają zasilanie prądem elektrycznym, ale również pozwalają na przesył danych. Sprawdzają się także jako wiązki kablowe stosowane między innymi w informatyce lub motoryzacji. Dodatkowo miedź to również druty nawojowe, będące nieodłączną częścią transformatorów, silników elektrycznych, słuchawek, elektromagnesów, czy generatorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz