Materiał Partnera

Czym wyróżniają się gruntowe pompy ciepła?

Czym wyróżniają się gruntowe pompy ciepła?

W ziemi znajdują się spore zasoby energii i ciepła, ponieważ każdego dnia zasilane są one dzięki promieniowaniu słonecznemu. Chcą skorzystać z tej energii, należy wyposażyć się w pompę ciepła, które umożliwi pozyskanie ciepła z gruntu. Takie pompy pozwalają na zwiększenie temperatury wewnątrz domu zimą, natomiast latem można je wykorzystać do schłodzenia pomieszczeń. Czym dokładnie jest gruntowa pompa ciepła, jak działa i dlaczego warto ją zamontować?

Gruntowe pompy ciepła – czym są i jak działają?

Gruntowe pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące ciepło przechowywane w powierzchniowych warstwach gruntu. Ciepło to bierze się od słońca, które nagrzewa ziemię. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak np. gruntowe pompy ciepła, są w stanie wykorzystać tę energię do ogrzewania obiektów budowlanych. Gruntowy system ogrzewania złożony jest z trzech głównych elementów i są nimi pompa ciepła, wymiennik ciepła oraz system dystrybucji. Wyróżnia się trzy formy instalacji cieplnej tego typu i są nimi:

  • kolektor poziomy,
  • sondy pionowe,
  • kolektor pionowy.

Kolektor poziomy to wężownice z rur, które wypełnione są niezamarzającym płynem. Zakupuje się je na głębokości od metra do dwóch metrów, jednakże zajmują one dużą powierzchnię. Sondy pionowe to pętle z rur umieszczane w odwiertach sięgających nawet kilkudziesięciu metrów. Z kolei kolektory poziome wyróżniają się bezpośrednim odparowaniem i złożone są z rur miedzianych, w których znajduje się czynnik chłodniczy pompy. Ze względu na wyeliminowanie jednego wymiennika ciepła, zwiększona zostaje sprawność systemu.

Działanie pomp gruntowych polega na pobieraniu ciepła z ziemi i transportowaniu go do innego miejsca, gdzie zostanie ono uwolnione. W ten sposób można ogrzewać budynki mieszkalne w zimniejsze miesiące. Z kolei latem proces ten jest odwrotny i to ziemia absorbuje ciepło, jakie wytwarzane jest w domu. Dzięki gruntowym pompom ciepła możemy zagwarantować sobie odpowiedni komfort cieplny.

Montaż gruntowej pompy ciepła – dlaczego warto?

Oprócz pomp gruntowych na rynku znajdziemy również pompy powietrze/woda, które są łatwiejsze w montażu, a niekiedy nawet tańsze. Jednak zakres prac oraz ich koszty to niejedyne czynniki, jakie powinniśmy brać przy wyborze konkretnego urządzenia. Przy pompach powietrznych można postawić minus, ponieważ skuteczność ich pracy zależy od temperatury powietrza, a ta w naszym klimacie różni się w zależności od pory roku, a nawet od pory dnia. Zimą temperatury mogą spadać do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera, natomiast latem mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Pompy gruntowe, których montaż oferuje m.in. firma Usługi Hydrauliczne i Gazowe z Józefowa w województwie mazowieckim, cieszą się popularnością z tego względu, iż dolne źródło, z którego pobierają energię, wyróżnia się stałą temperaturą, dzięki czemu łatwiej przewidzieć warunki ich pracy. W naszym klimacie zdecydowanie lepiej sprawdzi się czerpanie ciepła z ziemi. Na głębokości metra temperatura nie spada poniżej zera, a dla pompy ciepła dolne źródło o takiej temperaturze jest znacznie lepsze od mroźnego powietrza, które może mieć kilkanaście stopni poniżej zera.

Opracowanie:
Józefów, Księżycowa 4
tel. 507 532 442
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz