Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się tradycyjny rzeszowski strój ludowy?

Czym wyróżnia się tradycyjny rzeszowski strój ludowy?

Wisłok i San to rzeki, nad którymi tereny zamieszkiwane były przez grupę etnograficzną określaną mianem Rzeszowiaków. Wykształcili oni charakterystyczną dla siebie gwarę, a ich domy wyróżniały się spośród innych konstrukcji budowanych m.in. w XIX wieku. Należy pamiętać także o tradycyjnym rzeszowskim stroju ludowym, który był niezwykle efektowny. Jakie były jego typowe elementy?

Charakterystyka damskich i dziewczęcych strojów rzeszowskich

Ludowy ubiór kobiet zamieszkujących niegdyś Rzeszów i okoliczne miejscowości był strojem przyciągającym uwagę. Wpływ na to miała spora ilość zdobień w postaci atrakcyjnych haftów. Dominowały w tym wypadku kompozycje kwiatów polnych oraz kłosów zbóż , które na tle czarnych gorsetów zdecydowanie się wyróżniały. Nie bez znaczenia pozostawał istotny element tradycyjnego rzeszowskiego stroju damskiego i dziewczęcego, czyli korale. Były one przeważnie prawdziwe i stanowiły wartość przekazywaną nierzadko z pokolenia na pokolenie.

Wspomniane części ubioru były kontrastem dla białej koszuli, które łączono z efektownymi spódnicami. Do tak przygotowanego rzeszowskiego stroju ludowego panie dobierały dodatki w postaci haftowanego fartucha oraz nakrycia głowy. Ostatni z opisywanych elementów rzeszowskiej odzieży damskiej i dziewczęcej różnił się w zależności od statusu cywilnego noszącej go kobiety. Dla zamężnych pań przeznaczone były specjalne czepce wiązane w dniu ślubu oraz chusty, natomiast panny wyróżniały się spośród Rzeszowiaków przyciągającymi wzrok wiankami z kwiatów polnych.

Ludowy strój rzeszowski dla mężczyzn – z czego się składał?

Nie należy zapominać także o męskiej wersji ubioru, którą nosili Rzeszowiacy.  Kamizelka określana mianem kamizoli wyróżniała się długością – sięgała aż do połowy uda, zapinana na metalowe guziki a po obu stronach przodów zdobiona małymi pomponikami tzw. kocasiami. Jej kolor niebieski współgrał z sukiennymi spodniami, zdobionymi parzenicami w kolorze czerwonym. W przypadku tradycyjnego stroju rzeszowskiego męskiego najbardziej przyciągającym uwagę elementem był zdecydowanie kapelusz. Im bardziej zdobione okrycie głowy, tym bogatszy był jego właściciel.

Doskonale odzwierciedlające prawdziwe stroje rzeszowskie są ich repliki proponowane przez firmę Miss Stroje ludowe i stylizowane. Jest to producent tradycyjnych ubiorów regionalnych, które wykonywane są w sposób zgodny z historycznymi wzorcami. Dotyczy to nawet materiałów używanych do przygotowania strojów ludowych. Dzięki temu wciąż możemy oglądać je m.in. na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych związanych z danymi regionami, w tym właśnie z Rzeszowem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz