Materiał Partnera

Czym wyróżnia się druk cyfrowy?

Czym wyróżnia się druk cyfrowy?

Do najczęściej wykorzystywanych dzisiaj technologii drukarskich, zalicza się druk offsetowy, a także cyfrowy. Pierwszy z nich przede wszystkim znajduje dzisiaj swoje zastosowanie przy tworzeniu wydruków wielkoformatowych. Drugi zaś jest idealny do tworzenia seryjnych oraz powtarzalnych, lub też „detalicznych” druków ulotek, katalogów, wizytówek, czy plakatów. Jakie są zatem jego zalety i technologiczne specyfikacje? Tego dowiesz się razem z nami.

Czym właściwie jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to obecnie najpopularniejsza technika druku, która stosowana jest niemalże przez wszystkie drukarnie stacjonarne. Technologia ta oparta jest o druk wykonywany maszyną drukarską elektrofotograficzną, która łatwa jest w obsłudze i przypomina w swoim działaniu druk laserowy. Szybkość druku cyfrowego jest jednak znacznie wyższa, co związane jest z pełną kompatybilnością i sterowalnością procesu przez komputer. To on przetwarza dostarczone projekty, które mogą być szybko modyfikowane i co ważne przekazywane nawet drogą elektroniczną. Czym różni się zaś druk cyfrowy od innych technologii? Przede wszystkim brakiem wykorzystania form drukarskich oraz pośrednich nośników. To znacznie obniża koszty produkcji nawet przy wydrukach seryjnych!

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy ma bardzo szerokie zastosowanie przy tworzeniu wydruków zarówno dokumentów, jak i bardziej wymagających nośników reklamowych. To przy jego wykorzystaniu tworzy się ulotki, katalogi produktowe, mniejsze plakaty, czy też wizytówki. Ich produkcja jest przy tym błyskawiczna, a także niebywale tania. Tani jest również proces wydruku próbnego, czy też wymiany danych elementów reklam. Przy stałej współpracy wystarczy np. w komputerze nanieść na projekt dane poprawki, aby kolejna seria została wypuszczona w odświeżonej wersji. Brak długiego procesu przygotowawczego, jaki należy przeprowadzać przy druku offsetowych powoduje, że druk cyfrowy stał się najopłacalniejszą technologią produkcji właśnie reklam. Jego minusem jest jednak brak możliwości tworzenia wydruków wielkoformatowych – banerów itp.

Zalety druku cyfrowego

Zalet druku cyfrowego jest wiele. Skupiając się jednak tylko na tych czysto technicznych należy zwrócić przede wszystkim uwagę na błyskawiczność wykonywania wydruków w porównaniu z drukarkami laserowymi. Druk cyfrowy gwarantuje również niebywale wysoką stale podwyższaną jakość, zapewniając opłacalność zarówno przy niewielkich nakładach, jak i wtedy, kiedy istotne jest tworzenie nawet setek kopii np. zaproszeń ślubnych. Dodatkowo maszyny wykorzystywane przy druku cyfrowym są bardzo żywotne, nie wymagają ciągłej kalibracji, są w pełni obsługiwane przez komputery PC, a ich konserwacja opiera się głównie na rocznych przeglądach technicznych. Wspomnieć należy również o możliwości druku na różnych podłożach i w szerokim przedziale gramatur.

Druk drukowi nierówny!

Korzystając z usług drukarskich warto wiedzieć, że druk cyfrowy i jego jakość zależą przede wszystkim od technologii producenckiej. Nie każda drukarnia jest gotowa na gwarantowanie najwyższego poziomu odwzorowania kolorów wraz z uszlachetnieniami. Druk cyfrowy w najwyższej klasie zapewniają zatem takie nowoczesne pracownie, jak LASER KOLOR, które wykorzystują urządzenia marek CANON, czy też OCE. To właśnie takie drukarnie gwarantują wysokiej jakości druk pełnokolorowy, idealny do tworzenia różnego rodzaju reklam. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz