Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się dom pasywny? Wyjaśniają architekci ze studio architektonicznego AMM

Czym wyróżnia się dom pasywny? Wyjaśniają architekci ze studio architektonicznego AMM

Specjalnością studio architektonicznego AMM, które działa w Białymstoku są projekty architektoniczne, a także urbanistyczne. Biuro to zajmuje się również projektowaniem obiektów wielorodzinnych, budynków mieszkalnych oraz tych przemysłowych czy użytku publicznego. W ostatnich latach studio AMM wykonało też wiele projektów domów jednorodzinnych, a obecny trend wskazuje na duże zainteresowanie tymi zaliczanymi do pasywnych. Czym wyróżniają się tego typu budynki?

Czym są domy pasywne?

Jak tłumaczą architekci ze studio AMM, budynki pasywne, w tym domy jednorodzinne, to obiekty spełniające standard NF 15. Określa on roczne zużycie energii, które nie może wynieść więcej niż zaledwie 15 kWh/(m2·rok). Możliwe jest to zatem tylko dzięki świadomemu zaprojektowaniu domu oraz wykorzystaniu do jego budowy specjalnych materiałów i technologii wznoszenia. Architekci studio architektonicznego AMM podkreślają również olbrzymie znaczenie nowoczesnych źródeł pozyskiwania energii, a zwłaszcza tych, które zaliczają się do OZE. Jakie cechy powinien mieć zatem dom, by móc nazwać go pasywnym? Projekty budynków w standardzie NF 15 na ogół oparte są o:

  • nieskomplikowane bryły budynków,

  • proste dachy domów,

  • stolarką okienno-drzwiową energooszczędną,

  • konstrukcje domów wykonanych z materiałów o najlepszych parametrach termoizolacyjności,

  • uwzględnienie w domach systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją,

  • uwzględnienie nowoczesnych źródeł pozyskiwania energii: pompy ciepła (powietrze czy gruntowe), fotowoltaika (on-grid lub off-grid), energooszczędne instalacje elektryczne (np. standard KNX, sieci słaboprądowe, automatyka budynkowa),

  • zredukowanie do zera mostków termicznych i tzw. martwych miejsc,

  • ergonomiczne układy pomieszczeń w domach,

  • takie ułożenie domów na działkach, by ich południowa elewacja była silnie wyeksponowana na słońce.

Projekty domów pasywnych

Architekci ze studio architektonicznego AMM oferują zarówno gotowe projekty domów pasywnych, jak i ich tworzenie od podstaw wedle potrzeb inwestora. Nieprawdą jest zatem to, że budynki w standardzie NF 15 zawsze muszą być proste i wykonane w nowoczesnym stylu. Ich wykończenie może być dowolne, a więc budowa takiego obiektu rekomendowana jest każdej zainteresowanej osobie.

Jeśli chodzi o przykładowy projekt domu pasywnego, warto zapoznać się z propozycją studio AMM, które oferuje gotowe opracowanie DT8. Czym się ono wyróżnia?

Projekt domu pasywnego DT8 to doskonały przykład tzw. nowoczesnej stodoły, czyli prawdziwego architektonicznego hitu ostatnich lat. Budynek przez nas zaprojektowany wyróżnia się nowoczesną architekturą oraz innowacyjnymi energooszczędnymi technologiami. Zaprojektowaliśmy dla niego specjalny układ warstw w ścianach i stropach ogrzewających oraz wentylujących pomieszczenia. Uwzględniliśmy również kolektory słoneczne idealnie wkomponowane w elewację oraz bryłę dachu i jego pokrycie. Źródłem ciepła takiego domu jest zaś pompa powietrzna z odzyskiem wraz z płytą akumulacyjną w posadzce. Projekt ten szczególnie zachwyci osoby, które marzą o domu z wielkoformatowymi przeszkleniami wychodzącymi na ogród.

                                                                   – wyjaśnia jeden z architektów biura AMM z Białegostoku.

Finansowanie budowy domu pasywnego

Prawdą jest to, że budowa domu pasywnego jest droższa od tradycyjnego budynku spełniającego tylko minimalne wymagania energooszczędności (tj. standard WT 2021), ale nie oznacza to horrendalnych kosztów. Szczególnie warto podkreślić fakt, iż inwestycja – zwłaszcza w OZE – ma wysoki stopień zwrotu poniesionych nakładów, a inwestorzy liczyć mogą również na dofinansowanie (po spełnieniu wielu warunków stawianych przez NFOŚiGW). Mimo tego decyzję o budowie domu pasywnego warto podjąć po konsultacji z architektami, doradcami kredytowymi/finansowymi, a także agentami z agencji konsultingowych specjalizujących się w inwestycjach energooszczędnych i proekologicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz