Materiał Partnera

Czym wyróżnia się budownictwo pasywne?

Czym wyróżnia się budownictwo pasywne?

Budownictwo pasywne jest kluczem do zrównoważonego środowiska. Odpowiada ono lokalnym warunkom klimatycznym i cechom otoczenia. Pozwala zmaksymalizować komfort i zdrowie użytkowników budynku przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii. Można to osiągnąć poprzez wykorzystanie darmowych, odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce i wiatr. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach za media.

Kluczowe cechy pasywnego projektowania

Kluczowymi elementami pasywnego projektowania są: lokalizacja budynku i orientacja względem stron świata, układ budynku, projekt okien, izolacja, masa termiczna, zacienienie i wentylacja. Bpb Inwest-Bau Sp. z o.o. Sp.k. przypomina, że każdy z tych elementów współpracuje z innymi. W ten sposób można osiągnąć komfortowe temperatury i dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie odpowiedniej ilości dostępu słonecznego-wystarczającej, aby zapewnić ciepło w chłodniejszych miesiącach i zapobiec przegrzaniu w leczenie. Ważne jest tu właściwe połączenie lokalizacji i orientacji, układu pomieszczeń, projektu okien i zacienienia. Izolacja i masa termiczna pomagają utrzymać jednakowe temperatury. Wentylacja zapewnia chłodzenie pasywne, a także poprawia jakość powietrza w budynku. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, dlatego należy traktować je całościowo. Na przykład duże okna, które zapewniają wysoki poziom naturalnego światła, mogą przyczyniać się również do nadmiernej utraty ciepła. 

Jakie są zalety domu pasywnego?

Dom pasywny nie jest marką, ale koncepcją konstrukcyjną. Jest nie tylko energooszczędny, ale również wygodny, niedrogi i ekologiczny. Pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i klimatyzację. Jest bardzo wygodny. Wykorzystuje wewnętrzne źródła energii, takie jak ciepło ciała mieszkańców i ciepło słoneczne, wchodzące do budynku. To znacznie ułatwia ogrzewanie. Warto zamontować odpowiednie okna o dobrej izolacji. Niezwykle ważna jest właściwa izolacja ścian zewnętrznych, dachu i podłogi. System wentylacyjny stale dostarcza świeże powietrze. Zapewnia lepszą jakość powietrza bez nieprzyjemnych przeciągów.  Dom pasywny oszczędza energię i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Budynki pasywne są chwalone za wydajność ze względu na wysoki poziom izolacji i szczelną konstrukcję. Inną ważną zasadą jest konstrukcja bez mostka termicznego. Nie ma tutaj słabych punktów w izolacji. W ten sposób można wyeliminować zimne kąty i nadmierne straty ciepła. Zapobiega też gromadzeniu się pleśni i wilgoci.

Dom pasywny jest przyjazny dla środowiska. Zużywa bardzo mało energii pierwotnej, pozostawiając wystarczające zasoby energii dla przyszłych pokoleń. Nie powoduje żadnych szkód w środowisku.

Opracowanie:
Dębica, 1 Maja 1
tel. 146 816 350
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz