Materiał Partnera

Czym wyróżnia się bandaż kohezyjny i kiedy się go stosuje?

Czym wyróżnia się bandaż kohezyjny i kiedy się go stosuje?

Bandaże kohezyjne są podstawowym elementem wyposażenia gabinetów fizjoterapeutycznych. Coraz chętniej sięgają też po nie placówki ochrony zdrowia oraz klienci indywidualni. Nic dziwnego. Bandaż kohezyjny jest znacznie bardziej praktyczny niż tradycyjny bandaż opatrunkowy. Dlaczego warto mieć go w swojej domowej apteczce?

W czym tkwi fenomen bandaży kohezyjnych?

Bandaż kohezyjny służy do zabezpieczania i podtrzymywania opatrunków oraz unieruchomiania stawów. Największą zaletą tego produktu jest to, że przywiera on sam do siebie, co wyklucza konieczność stosowania plastrów, przypinek i dodatkowych przylepców. Bandaże kohezyjne są przyjazne dla skóry, także bardzo wrażliwej i alergicznej. Pozwalają jej oddychać, nie wywołują podrażnień ani odparzeń.

Produkty te charakteryzują się także ponadprzeciętną wytrzymałością, co zawdzięczają starannie opracowanej strukturze włókien. Bardzo doceniają to fizjoterapeuci, którzy często zmuszeni są do tworzenia mocnych wiązań w celu zabezpieczenia stawów po kontuzji. Bandaż kohezyjny nie przesuwa się pod wpływem ruchów pacjenta i nie uciska go, co zwiększa komfort noszenia opatrunku. W efekcie proces zdrowienia trwa szybciej i łatwiej można go kontrolować. Szeroki wybór bandaży kohezyjnych o różnej szerokości oferuje internetowy sklep medyczny KREDOS.

Jaka jest różnica między bandażem kohezyjnym a taśmą kinezjologiczną?

Taśmy kinezjologiczne, nazywane też tejpami, służą do plastrowania. Jest to metoda uzupełniająca klasyczne techniki leczenia i rehabilitacji urazów układu ruchu. Tejpy mają samoprzylepną powierzchnię, która ściśle przylega do ciała. Aplikuje się je na uszkodzone mięśnie, stawy oraz ścięgna w celu ich rozluźnienia i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Taśmy kinezjologiczne znajdują zastosowanie w wielu obszarach medycyny – w medycynie sportowej, estetycznej, traumatologii i ortopedii oraz neurologii. W przeciwieństwie do bandaży kohezyjnych nie służą do zabezpieczania opatrunków, a ich rola w unieruchamianiu uszkodzonych stawów jest znacznie bardziej złożona.

Podsumowując, bandaż kohezyjny to produkt, którego warto używać nie tylko w placówkach ochrony zdrowia, ale i w domu. Praca z tym artykułem jest prosta, gdyż nie klei się on do włosów, ubrań ani jednorazowych rękawiczek. W dodatku nie kosztuje wiele, więc bez trudu można zastąpić nim tradycyjne bandaże opatrunkowe.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 02 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać