Materiał Partnera

Czym się zajmuje współczesny zegarmistrz?

Czym się zajmuje współczesny zegarmistrz?

Zegarmistrzostwo to już nieco zapomniana dziedzina. Instensywny rozwój technologii przyniósł nam praktyczne zegarki elektroniczne, jednocześnie wypierając zegary mechaniczne. W dodatku konsumpcyjny styl życia sprawił, że wielu osobom łatwiej jest kupić nową rzecz, niż naprawić starą. Nadal są jednak wśród nas osoby, które potrzebują wiedzy i umiejętności zegarmistrza.

Zegarmistrzostwo - profesja z duszą

Dawniej zegarmistrz był dobrym i popularnym zawodem - wskrzeszał życie zegarom, które niestrudzenie odmierzały czas. Dziś to niestety ginąca profesja, a początki kryzysu sięgają roku 1990 roku, kiedy w Polsce pojawił się zalew elektronicznych zegarków z zagranicy. Właściciel pracowni Zegarmistrzostwo Maciej Manart wskazuje też inne przyczyny tego problemu:

Najbardziej wykańcza nas ZUS i opłaty za lokal. Drogie są też części, które trzeba kupić za dewizy. Na przykład baterie są sprowadzane z Japonii, paski do zegarków z Hiszpanii, Niemiec. Niestety na końcu zawsze jest klient, który musi za to zapłacić. Ludziom często nie opłaca się naprawiać, wolą kupić nowy zegarek.

Kompleksowa naprawa zegarów

Współczesny zegarmistrz dokonuje niezbędnych zabiegów, których zadaniem jest przywrócenie funkcjonowania zegarów. Do tych zabiegów zalicza się naprawa, konserwacja, oczyszczanie i wymiana mechanizmów oraz teleskopów, a także wymiana pasków, baterii, dorabianie szkieł.

Nieodłączną częścią usług zegarmistrzów jest też renowacja zegarów antycznych. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom zegarmistrz jest w stanie “reanimować” stare zegary, które klienci dostali np. w spadku.

Zegarmistrz z Ursynowa - pracownia z tradycjami

Mieszkańcy Ursynowa mogą poszczycić się obecnością pracowni Zegarmistrzostwo Maciej Manart. Firma działa nieprzerwanie od grunia 1979 roku w tym samym miejscu. Jest to zakład, który przeszedł z ojca na syna i doczekał się już grona wiernych i zadowolonych klientów.

Pan Maciej uczył się fachu z najlepszego źródła - swego ojca, zegarmistrza z wieloletnim doświadczeniem. Dziś pomaga ludziom przywrócić życie starym zegarom, a także zapewnia kompleksową opiekę współczesnym zegarkom elektronicznym. W zakresie usług pracowni jest również autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zegarów “Adler”. Warto zaznaczyć, że pan Maciej otwiera się na potrzeby rynku i stale poszerza swoją wiedzę, aby jeszcze lepiej realizować swoje usługi.

Cechy dobrego zegarmistrza

Dobry zegarmistrz musi przede wszystkim kochać to, co robi. Jest świadomy tego, że ten fach wymaga cierpliwości i precyzji. Zegarmistrz powinien również zadbać o dobry sen, który jest źródłem cierpliwości i dobrego humoru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz