Artykuł sponsorowany

Czym się zajmuje współczesny kominiarz?

Czym się zajmuje współczesny kominiarz?

Czy współczesny kominiarz przynosi szczęście? Jak najbardziej. Jego zadaniem jest dbałość o czystość przewodów kominowych, co zapobiega powstawaniu pożarów lub usterek, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Niegdyś kominiarze chodzili w charakterystycznych czarnych uniformach, dziś tak bardzo nie wyróżniają się na ulicach. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się kominiarz i jak się kształtował ten zawód na przestrzeni lat.

Krótka historia kominiarstwa

Początki zawodu kominiarza sięgają XIII wieku, natomiast pierwsze cechy komiarskie powstały w XVI wieku. Prawdziwy rozkwit kominiarstwa nastąpił dopiero trzy wieki później. Ten zawód największym powodzeniem cieszył się w Niemczech i właśnie w tym kraju najlepiej rozwinął się sposób funkcjonowania branży kominiarskiej.

Jak się zmienił ten zawód na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci? Kiedyś zakres obowiązków kominiarza obejmował jedynie czyszczenie kominów i przewodów z sadzy. Obecnie sprawuje on pieczę nad prawidłowym działaniem przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych. Kolejna różnica jest taka, że dziś przegląd kominów jest obowiązkowy. Właściciel domu lub innego budynku nie może samodzielnie czyścić komina, powinien wezwać do tego fachowca, np. z firmy Jaroń Krzysztof - Usługi kominiarskie - Instalacje elektryczne, gazowe.

Usługi kominiarskie

Głównym zadaniem kominiarza jest kompleksowa opieka nad kominem. Do jego obowiązków zalicza się między innymi:

  • Czyszczenie i udrażnianie przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych.
  • Opiniowanie przewodów kominowych do odbioru budynków i do podłączania urządzeń gazowych.
  • Okresowa kontrola stanu technicznego komina.
  • Czyszczenie pieców kaflowych, kuchennych, kotłów.
  • Wymiana wkładów kominowych ceramicznych i stalowych.

Kominiarz pracuje przez cały rok. Obsługuje domki jednorodzinne, bloki, duże zakłady pracy. Nowoczesny kominiarz, np. z firmy Jaroń Krzysztof - Usługi kominiarskie - Instalacje elektryczne, gazowe korzysta w swojej pracy z dobrego sprzętu i regularnie uczestniczy w nowoczesnych szkoleniach, dbając o stałe podnoszenie jakości pracy.

Frezowanie kominów

Jednym z zadań kominiarzy jest również tzw. frezowanie kominów. Jest to zabieg polegający na poszerzaniu średnicy komina. Wykonuje się go w przypadku starych i zanieczyszczonych kominów, które mają ograniczoną drożność. Takie przewierty pozwalają w szybki sposób usunąć zanieczyszczenia ze ścian komina, poszerzyć jego średnicę i włożyć wład kominowy (np. niezwykle trwały wkład ceramiczny lub stalowy). Montując wkład, ściany nie są już narażone na dalsze zniszczenia, a sam komin jest bardziej szczelny.

Jak zostać kominiarzem?

Podstawą do wykonywania tego zawodu jest edukacja w Zasadniczej Szkole Zawodowej lub kursy zawodowe. Kandydat na kominiarza zdobywa praktyczne umiejętności pod okiem mistrza. Po trzech latach może przystąpić do egzaminu czeladniczego, a po sześciu latach do egzaminu mistrzowskiego. Dopiero wtedy staje się pełnoprawnym kominiarzem i może pracować na własny rachunek.

Jednak wykształcenie to nie wszystko. Kandydat do tego zawodu powinien cieszyć się dobrym zdrowiem oraz nie powinien mieć lęku wysokości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz