Materiał Partnera

Czym się różni transport sanitarny od medycznego?

Czym się różni transport sanitarny od medycznego?

Przewożenie chorego i rannego do szpitala może odbywać się wyłącznie transportem medycznym, w ramach umowy z NFZ nieodpłatnie lub odpłatnie, jeśli zlecenie pochodzi od osoby prywatnej. Transport medyczny obejmuje również usługi ratownictwa medycznego. Natomiast z transportu sanitarnego korzystają np. poradnie lekarskie, szpitale, domy opieki, hospicja, kiedy jest konieczność przewozu chorego na badania lub zapewnienia specjalistycznej opieki. 

Transport sanitarny

Transport sanitarny na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych służy do przewożenia chorych na badania, do miejsca zamieszkania, do domów opieki, hospicjów;  materiałów, które wykorzystywane są do udzielania świadczeń zdrowotnych, a także do przewozu krwi i organów do przeszczepów. W każdej karetce ratownictwa sanitarnego jest kierowca i ratownik. Z transportu sanitarnego mogą skorzystać chorzy, niewymagający natychmiastowego leczenia oraz nieposiadający dysfunkcji narządu ruchu. Możliwość bezpłatnego korzystania z transportu sanitarnego, przysługuje tylko wtedy, gdy konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, czy też w przypadkach, gdy jest niezbędne zachowanie ciągłości terapii. Jeśli mamy potrzebę skorzystania z transportu sanitarnego możemy się zgłosić do firmy Siebar Med Bartłomiej Siembida, która posiada specjalistyczne karetki.

Transport medyczny.

Transport medyczny w odróżnieniu od sanitarnego, służy do przewozu osób w ciężkich stanach chorobowych. Ambulanse wyposażone są w sprzęt do ratowania życia ludzkiego, m.in. w butle tlenowe, respiratory, defibrylatory, kroplówki, aparaty do mierzenia BP, pulsometry, szyny i kołnierze unieruchamiające  lub też deski stabilizujące kręgosłup oraz leki. W każdym ambulansie oprócz kierowcy jest pielęgniarka/pielęgniarz, ratownik oraz lekarz w karetce typu S. Transport medyczny wzywamy w nagłych przypadkach, czyli kiedy istnieje zagrożenie życia i zdrowia. Jeśli chodzi o ratowanie życia, przypadek jest nagły, karetka do chorego lub poszkodowanego w wypadku, jedzie na sygnale. Transport medyczny służy również do przewożenia pacjentów do ośrodków służby zdrowia, kiedy nie mogą poruszać się samodzielnie. Karetkami transportowani są również chorzy w ciężkich stanach. 

Bezpieczny transport sanitarny

Firmy świadczące usługi transportu sanitarnego m.in. Siebar Med Bartłomiej Siembida, zapewniają przewóz osób w komfortowych warunkach. Karetki typu T wyposażone w specjalistyczny sprzęt medyczny, przewożą także osoby niepełnosprawne i chore. O bezpieczeństwa przewożonych osób dbają  doświadczeni ratownicy medyczni. Oferta firmy PRO MED obejmuje sprawny: transport krwi, transport pacjenta ze szpitala do innego szpitala; transport pacjentów na konsultacje medyczne; przewóz osób chorych, transport osób dializowanych, przewóz pacjentów do ośrodków zdrowia, w tym do hospicjum; przewóz do domów opieki, sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych, czy placówek ubezpieczeniowych. Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej przysługuje chorym, kiedy istnieje konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej (poza stanami nagłego zagrożenia zdrowia lub życia) oraz dla zachowania ciągłości leczenia, kiedy jest wykonywane przez lekarza POZ.
Opracowanie:
Biłgoraj, Sienkiewicza 7 lok. 22
tel. 669 791 249
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz