Artykuł sponsorowany

Czym się różni pogrzeb świecki i wyznaniowy?

Czym się różni pogrzeb świecki i wyznaniowy?

Dwa procent. Tylko tyle pogrzebów odbywa się w duchu świeckim. Wynikać to może z faktu, że znaczna część osób nie wie nawet o istnieniu możliwości pogrzebu bez udziału księdza. Rodziny często wybierają pochówek wyznaniowy dla swoich zmarłych, nawet jeśli wcale tego nie pragnęli. Czym jest pogrzeb świecki?

Pogrzeb bez księdza, czyli kogo żegna Mistrz Ceremonii

Pogrzeb najczęściej kojarzy się z tradycyjną ceremonią wyznaniową, której towarzysz nieodłącznie ksiądz, krzyż oraz melancholijne psalmy. Jednak istnieją inne metody pochówku zmarłych, jak choćby pogrzeb świecki, który wciąż stanowi drobny procent wszystkich ceremonii pogrzebowych w naszym kraju, choć na świecie jest procederem bardzo powszechnym. Pogrzeb świecki to ceremonia, która powstała na potrzeby osób niewierzących: ateistów oraz agnostyków, a także niepraktykujących, którzy np. nie dokonali apostazji.

W Polsce odsetek osób niewierzących całkowicie lub wierzących, acz niepraktykujących wciąż jest dość niski, choć badacze obserwują wzrost osób odchodzących od wiary w ostatnich latach. Niemniej jednak, pogrzeby świeckie odprawiane są najczęściej głównie wtedy, kiedy zmarły wyraźnie zaznaczył takie życzenie za życia lub pozostawił stosowny zapis w ostatniej woli. Wszelkie formalności, jak i przy pogrzebie wyznaniowym również można powierzyć profesjonalistom z zakładu oferującego usługi pogrzebowe, jak choćby Zakład Pogrzebowy Janczak i Synowie. Pełni empatii oraz kultury osobistej pracownicy zakładu pomogą przejść rodzinie zmarłego przez ten trudny czas, również w przypadku pogrzebu bez księdza.

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki od wyznaniowego odróżnia przede wszystkim brak jakichkolwiek insygniów religijnych. Znikają więc krzyże, religijne pieśni żałobne, a także sama osoba księdza, którego zastępuje Mistrz Ceremonii. Jest to najczęściej człowiek współpracujący z domami pogrzebowymi, który przejmuje rolę opiekunka prowadzącego tak zmarłego, jak i żałobników przez proces Ostatniego Pożegnania. Trudno ocenić ilu Mistrzów Ceremonii działa w Polsce, gdyż nie ma żadnych oficjalnych rejestrów ani szkoleń, a osoby decydujące się pełnić ów szczególną funkcję podejmują się tego zadania głównie z potrzeby.

Najczęściej są to ludzie empatyczni i obyci, dzięki czemu pogrzeb przebiega w odpowiedniej atmosferze szacunku i pamięci o zmarłym. Tu też leży główna różnica między pochówkiem świeckim, a wyznaniowych – zmarły jest w centrum uwagi, a Mistrz Ceremonii poświęca wiele uwagi, aby naprawdę poznać kogo tak naprawdę żegna. Podczas uroczystości pożegnalnej snuje się wspomnienia oraz opowiada historię z życia zmarłego. W tle może przygrywać ulubiony utwór muzyczny, a na ekranie mogą pojawić się zdjęcia. Tak naprawdę nie ma jednej, konkretnej formuły pogrzebu bez księdza. Nie obowiązują tutaj sztywne reguły znane z pochówku wyznaniowego, a przebieg ceremonii uzależniony jest w dużej mierze od ostatniej woli zmarłego lub osób organizujących pochówek.

Wybrany przez rodzinę zakład pogrzebowy zajmujący się organizacja pogrzebów świeckich pomoże dobrać odpowiednie akcesoria pogrzebowej, jak trumny oraz wieńce i wiązanki pogrzebowe. Janczak i Synowie oferuje naprawdę kompleksowe usługi pogrzebowe, gdyż zapewniają autokar dla gości żałobnych, oprawę muzyczną pogrzebu, a także opiekę nad grobami w razie potrzeby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz