Materiał Partnera

Czym się różni odzież ochronna od roboczej?

Czym się różni odzież ochronna od roboczej?

Dbanie o bezpieczeństwo w czasie pracy to podstawa, a więc konieczność dopasowania stroju do charakteru wykonywanych obowiązków i zadań jest równie ważne. I nie mamy na myśli dress code, tylko odpowiednią odzież ochronną lub roboczą. Celowo te dwa pojęcia są rozdzielone, gdyż pozornie są jednym i tym samym. Dlaczego? O tym przeczytacie poniżej.

Odzież BHP – czyli jak ubrać się do pracy

Specjalna odzież do pracy wymagana jest w wielu branżach – od budownictwa, po gastronomię. Wszędzie tam, gdzie pracownik jest narażony na ryzyko (zależne od rodzaju wykonywanych obowiązków) powinien zostać wyposażony przez pracodawcę w ubrania robocze lub odzież ochronną oraz wszelkie inne środki ochrony indywidualnej, które uwzględnione są w regulaminie zakładu pracy.

Niestety nie istnieją jasno określone elementy, które składają się na obowiązkowy strój roboczy lub ochronny na danych stanowiskach, więc musimy polegać na opinii pracodawcy. Jeżeli ryzyko zawodowe zostanie niedoszacowane i pracownik zostanie narażony na szkodę, to po stronie szefostwa leży odpowiedzialność oraz konieczność poniesienia konsekwencji wynikających z niedopatrzenia. Jeżeli pracodawca nie chce dostarczać odzieży ochronnej lub ubrań roboczych pracownikowi to zobowiązany jest do wypłacenia ekwiwalentu za nie.

Odzież ochronna, a robocza – podstawowe różnice

Stosowanie pojęć „odzież robocza” i „odzież ochronna” wymiennie jest powszechnym błędem, który wynika po prostu z nieznajomości Kodeksu Pracy, który jasno rozróżnia te dwa typy odzieży do pracy. Rozróżnienie jest mimo wszystko dość proste.

  • Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przez zagrożeniami dla jego zdrowia. Dlatego odzież tego typu musi spełniać zupełnie inne normy oraz posiadać niezbędne certyfikaty, potwierdzające właściwości ochronne. Klasyfikowana jest poprzez stopień narażenia na niebezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków i można wśród nich wymienić m.in. zagrożenia biologiczne, chemiczne czy mechaniczne. Chroni ona również przed wysokimi, jak i niskimi temperaturami, a także elektrycznością i hałasem. Normy, które musi spełniać odzież ochronna jest ściśle regulowana prze przepisy BHP. Stój ochronny może zostać uzupełniona o obuwie ochronne, kask, gogle, specjalistyczne słuchawki oraz solidne rękawice ochronne. 
  • Odzież robocza noszona jest wszędzie tam, gdzie pracownik nie jest narażony na działanie czynników zagrażających zdrowiu, a jedynie wpływających negatywnie na odzież pracownika. Odzież robocza w głównej mierze ma służyć unifikacji pracowników i pełnić funkcję reprezentacyjną danej firmy, dlatego np. kurierzy czy kasjerzy noszą stroje firmowe. Ubrania robocze wymagane są również w miejscach, które muszą dbać o higienę i sterylność, dlatego pracownicy w zakładach produkcyjnych, kucharze czy lekarze muszą nosić fartuchy – nie tylko są symbolem powiązanym z zawodem, ale i dbają o czystość w miejscu pracy. Do odzieży roboczej zalicza się wszystkie elementy garderoby, kombinezony, maski, okulary i kask, a także odzież jednorazową. 

Odzież ochroną oraz ubrania robocze warto kupować u sprawdzonych dostawców jak Behapex z Ostrzeszowa, gdzie można znaleźć najlepsze produkty – tylko tak można zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort pracowników. Firma została założona w 1991 roku przez Krzysztofa Dombka i po dziś dzień realizuje liczne zamówienia od klientów z całego kraju. Nic dziwnego, można tutaj kupić odzież roboczą z haftem komputerowym, dzięki czemu kombinezony i kamizelki zyskają firmowe logo, co zapewni profesjonalny wygląd ekipie pracowników. 

Opracowanie:
Ostrzeszów, Przemysłowa 2
tel. 601 095 926
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz