Artykuł sponsorowany

Czym się różni blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Czym się różni blacha zimnowalcowana od gorącowalcowanej?

Obróbka blachy może odbywać się na kilka sposobów. Do najbardziej znanych zalicza się walcowanie na zimno i na ciepło. Wszystko zależy od dalszego przeznaczenia blachy, a także jej grubości. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat blach gorąco i zimnowalcowany. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do dalszej lektury.

Blacha gorącowalcowana

Blacha walcowana na gorąco doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie poddawana zostanie dalszej obróbce, na przykład spawaniu. Dzięki rozwojowi nauki ten zabieg przeprowadza się nawet na cienkich blachach o grubości poniżej 1,2 mm, co przez długi czas było niemożliwe ze względu na ograniczenia technologiczne. Walcowanie blachy na gorąco jest metodą tańszą i zużywa mniej energii niż walcowanie na zimno, gdyż taka blacha jest bardziej podatna na wszelkie zabiegi.

Blachę gorącowalcowaną używa się z powodzeniem do tworzenia stalowych konstrukcji m.in.:

  • maszyn,
  • mostów,
  • schodów,
  • podnośników,
  • kładek,
  • pojazdów,
  • a nawet statków.

Wyroby gorącowalcowane zazwyczaj nie mają gładkiej powierzchni, jednak nie jest to kluczowe, gdyż docenia się je za inne właściwości, czyli łatwość obróbki oraz grubość.  Warto natomiast wspomnieć o minusie tej techniki. Podczas przeprowadzenia zabiegu dochodzi do utlenienia się stali i powstawania zgorzeliny. W związku z tym, jeśli zależy Wam na dobrym wyglądzie takiej blachy, będzie trzeba ją przeczyścić i usunąć powstałą korozję. Dla niektórych osób to spory problem więc dobrze jest wziąć to pod uwagę przed wyborem sposobu obróbki blachy.

Walcowanie na zimno 

Blacha walcowana na zimno charakteryzuje się bardzo cienką grubością przy zachowaniu wysokiej jakości tworzywa. Co więcej, decydując się na zakup blachy od zaufanego dostawcy, jak na przykład firmy Piomar, można liczyć na doskonałej klasy towar, który z całą pewnością spełni wszystkie wymagania. W przeciwieństwie do blachy gorącowalcowanej ta ma idealnie gładką powierzchnię, a także można ją poddać dodatkowemu szlifowaniu czy nawet polerowaniu, aby osiągnąć jeszcze bardziej zadowalający efekt.

Podczas obróbki blachy na zimno, zmienia ona swoje właściwości — staje się trwalsza, ale, co za tym idzie, trudniej jest poddać ją jakimkolwiek innym przekształceniom. Jest bardzo odporna na rozciąganie, jednak dosyć plastyczna.

Ze względu na swoje parametry, z powodzeniem można wykorzystać blachę zimnowalcowaną m.in. w:

  • motoryzacji, najczęściej do produkcji karoserii,
  • a także w przemyśle elektrotechnicznym.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz