Materiał Partnera

Czym się kierować wybierając materac dla dziecka?

Czym się kierować wybierając materac dla dziecka?

Dzieci, w zależności od wieku potrzebować mogą nawet do 11 godzin snu. Wygodny materac do spania zapewni Twojemu dziecko spokojny sen, bo ma wpływ na jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie każdego dnia. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów materaców, różniących się wymiarami, właściwościami i przeznaczeniem. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze materaca dla dziecka.

Znaczenie materac dla komfortu snu dziecka

Warunki w jakich śpi dziecko, mają ogromny wpływ nie tylko na jego komfort snu, ale tez prawidłowy wzrost i kształtowanie się kręgosłupa. Z tego względu dobór odpowiedniego materaca dziecięcego jest tak ważny.

Jeśli stajesz właśnie przed takim wyborem, zwróć przede wszystkim uwagę na to, by wybrany przez ciebie materac umożliwiał dziecku przybranie pozycji anatomicznej (fizjologicznej) podczas snu. W praktyce oznacza to, że musi być on odpowiedniej wielkości oraz twardości - nie może ani zapadać się pod ciężarem malucha, ani być zbyt twardy. Najlepszym wyborem, który doskonale sprawdzi się na co najmniej kilka lat, jest materac elastyczny, który dostosowuje się do kształtu ciała i zapewniające solidne podparcie dla kręgosłupa.

Materac odpowiedni do wieku dziecka

W zależności od wieku dziecka, jego potrzeby zmieniają się w wielu dziedzinach życia. Również rozmiar łóżka czy odpowiednia wielkość materaca ulegają zmianie wraz ze wzrostem dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że konieczna jest wymiana materaca co roku, jednak jeśli planujesz zakup nowego, dostosowanego do dziecka łóżka, na pewno przyda się do niego także odpowiednio dobrany materac.

Od okresu niemowlęcego do około drugiego roku życia dzieci zazwyczaj śpią w specjalnych łóżeczkach. Materac do łóżeczka dziecięcego powinien być przede wszystkim elastyczny i przewiewny. Dobrym wyborem są materace lateksowe, które charakteryzują się dobrą cyrkulacją powietrza i właściwościami  antyalergicznymi.

Starsze dzieci, które nie śpią już w łóżeczku, zazwyczaj dla zdrowego i komfortowego snu potrzebują materaca nieco wyższego. Dla dzieci w wieku 3-4 lat optymalną wysokością jest około 8 cm. W przypadku dzieci w takim wieku najlepszym wyborem są materace wykonane z pianki wysoko elastycznej. Zapewnia ona nie tylko wygodę, ale też wyróżnia się  trwałością i odpornością na wgniecenia. Dzięki temu dziecko może zdrowo się rozwijać, a materac zapewni mu odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materace wysoko elastyczne znajdziesz w ofercie sklepu Eversleep – w różnych rozmiarach i o różnej grubości.

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zazwyczaj potrzebują już nieco większego łózka, by dobrze się wysypiać. To kolejny moment, w którym warto rozważyć zakup nowego materaca. Na tym etapie warto wybrać materac solidny, który posłuży dziecku aż do wieku nastoletniego. Materace o grubości minimum 10 cm to dobry wybór – są trwałe, wytrzymałe i solidne. W zależności od wagi dziecka możesz wybrać też model nieco grubszy, pamiętaj jednak, by był on elastyczny.  

Jaki materac wybrać dla nastolatka?

Materac do łóżka nastolatka dobiera się podobnie jak w przypadku osoby dorosłej. Do podstawowych kryteriów należy wzrost i waga przyszłego użytkownika, a także osobiste preferencje. Jeśli Twoje dorastające dziecko jest w nocy bardzo aktywne, najlepszym wyborem będzie materac o tym samym stopniu twardości na całej jego długości. W przypadku alergików i dzieci mocno pocących się w nocy warto zainwestować w materac lateksowy oraz specjalny bawełniany pokrowiec, który można zdejmować i prać.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz