Artykuł sponsorowany

Czym się kierować, wybierając kierownika budowy?

Czym się kierować, wybierając kierownika budowy?

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub budynku użytkowego, najpierw kupujemy działkę i projekt oraz wybieramy materiały. Kolejnym krokiem jest jednak wybór nie tylko sprawdzonej, solidnej firmy budowlanej, ale także zatrudnienie kierownika budowy. Wymóg ten zawarty jest w przepisach prawa budowlanego i nie obejdziemy się bez takiej osobna naszej budowie. Warto zatem zatrzymać się na moment i zastanowić, jakie cechy powinien mieć dobry kierownik budowy, a następnie wybrać takiego, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania.

Kim jest kierownik budowy?

Ustawa Prawo budowlane wskazuje, że jest to osoba niezbędna podczas prac budowlanych, prowadząca nadzór budowlany nad zatrudnioną ekipą. To właśnie kierownik budowy ponosi odpowiedzialność nie tylko za przebieg prac, ale i za jakość. Osoba ta odpowiada za wszystkie błędy wynikłe podczas prac na naszej działce. Także na kierowniku budowy spoczywa obowiązek pilnowania, czy realizacja jest zgodna z projektem i zawartymi w dokumentacji projektowej ustaleniami.

Do obowiązków kierownika budowy należy między innymi prowadzenie szczegółowej dokumentacji – między innymi uzupełnia tzw. dziennik budowy. Jego zadaniem jest również postawienie tablicy informacyjnej oraz odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy. Powinien on także zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektu. To on przekazuje do odbioru wszystkie części budowy, a także gotowy budynek inwestorowi. W jego gestii jest także sporządzenie pisemnego oświadczenia o wykonaniu prac na terenie budowy oraz doprowadzeniu terenu do porządku po zakończeniu robót.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierownika budowy?

Jak wynika z powyższych obowiązków, dobry kierownik budowy powinien być przede wszystkim sumienny i terminowy, by pilnować wymogów formalnych. Nie bez znaczenia jest także jego skrupulatność, zwłaszcza przy prowadzeniu rozlicznej dokumentacji, związanej z pracami budowlanymi. Istotna jest także jego wiedza, ponieważ powinien pełnić funkcje doradcze nie tylko dla ekipy budowlanej, ale także dla inwestora.

Warto zwrócić uwagę na doświadczenie zawodowe potencjalnego kierownika naszej budowy. Może się okazać, że ma na koncie obiekty budowlane stojące w naszej okolicy - w takim przypadku możemy dowiedzieć się, jak przebiegała ich budowa i jak one wyglądają ostatecznie. Co więcej, im więcej budów na koncie kierownika, tym większe ma on doświadczenie, co z pewnością działa na jego korzyść.

Gdzie znaleźć kierownika budowy?

Kierownika budowy znaleźć można za pośrednictwem firmy budowlanej, z którą podpisujemy umowę, ale także poprzez ogłoszenie w Internecie lub gazecie. Nierzadko rzetelnego kierownika budowy może nam polecić biuro projektowe, które wykonało projekty budowlany. Biuro Projektowe Zarbud w Grudziądzu poza świadczeniem usług projektowych oferuje także nadzór budowlany - zarówno dla większych projektów, jak i dla osób prywatnych, które rozpoczęły budowę domu. Kierownik budowy dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu pomoże zapanować nad etapami budowy, będzie też w kontakcie z biurem projektowym, co zapewnia zgodność realizacji obiektu z jej planem i projektem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz