Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze oprogramowania dla transportu?

Czym się kierować przy wyborze oprogramowania dla transportu?

Prowadzenie firmy transportowej bez specjalistycznego oprogramowania jest praktycznie niemożliwe, w momencie posiadania większej liczby aut. Do rozliczenia jest bowiem mnóstwo zdarzeń gospodarczych związanych z obsługą ładunków. Oprogramowanie dla firm transportowych to nieoceniona pomoc zarówno dla firm transportowych, spedycyjnych, jak i logistycznych. Czym kierować przy wyborze określonego programu wspierającego zarządzanie firmą transportową?

W czym pomoże oprogramowanie dla transportu?

W przypadku branż transportowych oprogramowanie wspomaga zarządzanie firmą, poprzez pomoc w obsłudze zleceń transportowych od momentu przyjęcia usługi po końcowe rozliczenia. Jest to możliwe dzięki połączeniu danych pochodzących od zleceniodawców, kierowców, czy odbiorców końcowych w jeden system zarządzający. Oprogramowanie dla branży transportowej pozwala przygotować plany transportu w odniesieniu dla całej floty pojazdów. Umożliwia on również tzw. obsługę zleceń transportowych, dobór najlepszych tras (optymalizację przejazdu) czy też organizację przychodzących i wychodzących ładunków. Przy ich pomocy możliwa jest koordynacja punktów sieci transportu, geolokalizacja – monitoring sieci transportu. Dzięki wbudowanemu weń systemowi geolokalizacji pojazdu zwiększa się nie tylko bezpieczeństwo kierowcy, ale także możliwość śledzenia na bieżąco trasy przejazdu celem zoptymalizowania wszelkich kroków związanych z jakością obsługi zlecenia od załadunku, przez transport, po rozładunek.

Możliwości obsługi zleceń transportowych są olbrzymie. Chcąc w pełni wykorzystać dane oprogramowanie TMS, należy również sprawdzić, jak wygląda strona „statystyczna” oprogramowania dla firm transportowych. Przykładem firmy oferującej szyte na miarę programy TMS jest firma Data Soft, oferująca oprogramowanie dla firm na zamówienie.

Jak wybrać dobry program TMS do zarządzania firmą transportową?

W przypadku firm transportowych równie istotny jest rozbudowany system rozliczeń co panel statystyczny pozwalający zbadać jakość obsługi, konkurencyjność danej firmy w branży czy też zoptymalizować czas obsługi zleceń transportowych. Wybierając oprogramowanie dla branży transportowej, należy zwrócić uwagę również na aktualizacje programu. Dynamicznie zmieniające się rozporządzenia i wytyczne związane, chociażby z czasem pracy kierowców wymagają częstych aktualizacji, żeby oprogramowanie, służące prowadzeniu dokumentacji firmowej i rozliczeń zawsze były aktualne.

Tylko na pierwszy rzut oka przegląd oprogramowania dla firm transportowych wydaje się taki sam. W rzeczywistości funkcjonalność programów TMS jest dość mocno zróżnicowana. Jedne programy funkcjonują w ramach abonamentu, inne mają wbudowanych tylko dwie, trzy funkcje, a dla pełnej użyteczności programu konieczne jest dokupienie poszczególnych modułów. Problemem może też być połączenie dotychczasowych narzędzi analityczno-zarządzających stosowanych w firmie z nowoczesnym oprogramowaniem, a każdorazowa aktualizacja programu do bieżącego stanu prawnego może kosztować krocie. Z tego powodu najbezpieczniej, najtaniej i najszybciej jest stworzyć oprogramowanie konkretnie pod daną firmę. Dzięki temu zapewniona zostanie ciągłość gromadzenia dokumentacji firmy, a także możliwość podejrzenia danych archiwalnych, co w przypadku optymalizacji kosztów, czy też zarządzania flotą pojazdów ma znaczenie strategiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz