Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze opału?

Czym się kierować przy wyborze opału?

Zbliżająca się zima zmusza nas do intensywnego myślenia na temat opału. Zdecydowanie najlepiej jest kupić jego zapas, który wystarczy na ogrzewanie domu przez cały okres grzewczy. Wybierając opał, najczęściej kierujemy się jego ceną. Warto jednak wiedzieć, że to przede wszystkim jakość opału decyduje o tym, w jakich warunkach spędzimy chłodne dni. Na co zwracać uwagę przy zakupie opału?

Jakość opału

To właśnie jakość opału powinna być czynnikiem decydujący o jego zakupie. Warto więc kierować się nie tyle ceną opału, a przede wszystkim jego właściwościami grzewczymi. Często okazuje się bowiem, że kupując tani opał, inwestujemy nasze pieniądze w słabej jakości materiał, który nie będzie dobrze ogrzewał pomieszczeń. Złej jakości węgiel i miał oznacza także duże ilości popiołu, co wymaga od nas częstszego czyszczenia pieca. Taki opał szybciej się także zużywa, w efekcie jego zapas może nam nie wystarczyć na cały sezon grzewczy. Najlepiej jest więc zainwestować w dobrej jakości opał, który mimo nieco wyższej ceny, w ostateczności okaże się jednak bardziej opłacalną inwestycją. Taki opał oferuje przykładowo hurtownia paliw stałych Multi.

Certyfikaty i pochodzenie sprzedawanego opału

Decydując się na zakup opału od nowego sprzedawcy, u którego wcześniej go nie kupowaliśmy, nie powinniśmy się także obawiać zapytania go o certyfikaty opału oraz jego pochodzenie. Warto bowiem wiedzieć, czy sprzedawany węgiel pochodzi zza naszej wschodniej granicy (najczęściej z Rosji), czy też może z naszych polskich kopalń. Jest to o tyle istotne, że węgiel sprowadzany z Rosji najczęściej jest węglem niepłukanym i zawiera w sobie duże ilości kamieni. To z kolei przyczynia się do większej produkcji zanieczyszczeń w wyniku jego spalania. Węgiel importowany jest także dość miękki, może więc pękać i szybko zamieniać się w miał. Pamiętajmy także, że dobrej jakości węgiel zawsze będzie nieco droższy.

Kaloryczność opału i jego wygląd

Najważniejszym parametrem dobrego opału jest jednak jego wysoka kaloryczność. Oznacza ona bowiem ilość ciepła, jaką uzyskamy w wyniku jego spalania. Przykładowo, tani rosyjski węgiel posiada bardzo niską kaloryczność (22 MJ/kg), co sprawia, że będziemy musieli wykorzystać jego większe ilości, aby ogrzać nasz dom. Nasz rodzimy węgiel, pochodzący z polskich kopalni, posiada natomiast kaloryczność na poziomie 28 MJ/kg. Kupując węgiel, oceńmy także jego parametry, które widać na pierwszy rzut oka. Zwróćmy uwagę m.in. na to, czy jest on wilgotny, na jego czystość oraz na zwartość bryły. Dobry węgiel powinien być bowiem suchy, oczyszczony z kamieni oraz mieć zwartą strukturę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz