Materiał Partnera

Czym się kierować przy wyborze głowicy frezarskiej?

Czym się kierować przy wyborze głowicy frezarskiej?

Głowice frezarskie to bardzo wydajne i precyzyjne narzędzia skrawające, które znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ich praca opiera się na działaniu zbudowanych z wymiennych płytek ostrzy. Aby narzędzia te właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane. Na co więc warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czym powinna wyróżniać się głowica frezarska?

Istnieją różne typy obróbki mechanicznej. Jednym z nich jest skrawanie, czyli usuwanie zbędnych fragmentów poddawanego procesowi materiału. Obróbka skrawaniem zaś może odbywać się na wiele sposobów. Powszechnie wykorzystywaną w przemyśle metodą jest m.in. frezowanie przy użyciu takich narzędzi jak nasadzane na specjalny trzpień głowice.

Dobre głowice frezarskie powinny zapewniać płynne i stabilne działanie, a do tego charakteryzować się wysoką wydajnością pracy i dużą precyzją. Równie ważna jest jakość obróbki – musi ona gwarantować uzyskanie odpowiedniego efektu. Wszystkie te wymogi zaś może spełnić jedynie właściwie dobrana głowica. W praktyce oznacza to, że podczas wyboru narzędzia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaką głowicę wybrać?

Aby decyzja o zakupie głowicy frezarskiej okazała się słuszna, przede wszystkim powinno się brać pod uwagę jej rozmiar, materiał wykonania oraz liczbę ostrzy. Dlatego wygodnie jest skorzystać z usług firm, które oferują szeroką gamę tego typu narzędzi. Głowice dostępne są bowiem także w różnych kształtach i powstają przy użyciu różnego rodzaju materiałów. Jakich?

Osadzane na trzpieniach, których rodzaj zależy od typu zamocowania w danej maszynie, głowice frezarskie produkowane bywają głównie z stali, można również stosować frezy z węglików spiekanych  – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy CNC Art, która specjalizuje się w sprzedaży narzędzi do obróbki skrawaniem oraz dostarcza innowacyjnych rozwiązań wspierających procesy technologiczne.

Co jeszcze jest istotne?

Z pewnością liczba ostrzy. Im jest ona większa, tym większy posuw obróbki skrawaniem – dodaje nasz rozmówca.

Ponadto należy kierować się charakterem obróbki, do jakiej będzie przeznaczona głowica. Inny model sprawdzi się podczas frezowania czołowego, inny podczas walcowo-czołowego, a jeszcze inny w trakcie frezowania kształtowego.

Ważny jest także rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany obrabiany przedmiot. Obecnie jednak wybór głowicy przystosowanej do pracy z określonym surowcem nie stanowi problemu. Na rynku dostępne są wysokiej jakości narzędzia do obróbki powszechnie stosowanego w przemyśle żeliwa, tytanu czy aluminium.  

Wreszcie dobierając głowicę frezarską, dobrze jest trzymać się zasady, mówiącej o tym, że narzędzie powinno do 1,5 raza przekraczać szerokość obrabianego przedmiotu. A przy obróbce rozległych powierzchni materiału oczekiwany rezultat pracy można z kolei otrzymać poprzez ustawienie głowicy pozycji, w której szerokość skrawania osiągnie wartość 3/4 długości średnicy narzędzia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz