Materiał Partnera

Czym się charakteryzują meble kolonialne

Czym się charakteryzują meble kolonialne

Styl kolonialny w meblarstwie narodził się w czasach dominacji wielkich mocarstw europejskich, a przede wszystkim Anglii w krajach Azji i Afryki. Jest początek XIX wieku, a w egzotycznych Indiach, Beczuanie, Rodezji, Sierra Leone i wielu innych odległych zakątkach świata, brytyjscy zarządcy próbują poczuć się jak w domu.

Historia mebli kolonialnych

Czasy kolonializmu bez wątpienia stanowią ciemną kartę w historii powszechnej – zauważa nasz rozmówca z firmy Meble Świata. Próby przejęcia dominacji na ziemiach zamieszkanych przez ludzi zupełnie odmiennej kultury były ciężkim doświadczeniem zarówno dla rdzennych mieszkańców podbijanych krajów, jak i dla osób bezpośrednio zaangażowanych w to zadanie.

Utrzymanie w ryzach podbitych przez Anglików ziem, wymagało obsadzenia na miejscu zaufanych ludzi, którymi mogli być wyłącznie rodowici Brytyjczycy. Toteż do podbitych krajów na stałe przenosiły się całe rodziny takich zarządców.

Tęsknota za ojczyzną, wyobcowanie, a także naturalna nieufność wobec lokalnych obyczajów, skłaniały nowych osadników do odtwarzania w swoich nowych domach rzeczywistości jak najbardziej zbliżonej do realiów odległego kraju ojczystego. W ten sposób narodził się styl kolonialny, niesamowita mieszanka wiktoriańskiej elegancji z egzotycznymi materiałami i naleciałościami sztuki orientalnej.

Konsekwencje polityki kolonialnej

Idea stworzenia wielkiego mocarstwa nie powiodła się  i koniec końców Wielka Brytania musiała zmierzyć się z porażką, jaką niewątpliwie była stopniowa dekolonizacja w wyniku dążeń niepodległościowych Indii i pozostałych kolonii. Lata obcej dominacji to stracony czas dla rozwoju lokalnych kultur oraz źródło urazy do ciemiężcy z zachodu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

I choć trudno mówić o pozytywnych aspektach kolonizacji, niewątpliwie przyczyniła się ona do przemieszania kultur, a przez to wzbogacenia dorobku sztuki europejskiej. Najwyraźniejszym tego dowodem jest fakt, iż mimo upływu stuleci meble kolonialne wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem, nie można zatem zaliczyć ich do jednego z przemijających trendów w modzie.

Współczesne meble kolonialne

Obecnie styl kolonialny stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych sposobów aranżacji eleganckich wnętrz. Decydując się na wystrój domu właśnie w tym stylu, wybieramy klasyczne piękno, które jednocześnie dalekie jest od nieco niepoważnych, wpadających w śmieszność aranżacji w stylu francuskim – zupełnie nie pasującym do praktycznych zastosowań.

Meble kolonialne w niczym nie przypominają muzealnych eksponatów. Wykonane są najczęściej z ciężkiego, litego drewna z odmian egzotycznych, takich jak palisander, mango czy akacja indyjska. Są to zatem sprzęty masywne, które nie tylko sprawiają wrażenie, ale także są niezwykle solidne i wytrzymałe. Egzotyczne gatunki drewna stosowane do produkcji mebli wyróżniają się też pięknymi kolorami w ciemnej, głębokiej tonacji.

Kolejną cechą charakterystyczną mebli kolonialnych jest nietuzinkowa ornamentyka. Nie spotkamy się tutaj z przesadą. Większość elementów dekoracyjnych to misterne żłobienia, które oddają typowe dla krajów egzotycznych, niekiedy niezwykle skomplikowane motywy roślinne.

Lecz wnętrza w stylu kolonialnym to nie tylko ciężkie komody i masywne łoża. Wśród elementów charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji w stylistyce kolonialnej znajdziemy także nieco lżejsze komplety mebli rattanowych, sprzęty postarzane, czyli w tzw. stylu rustykalnym oraz liczne dekoracje, przywodzące na myśl odległe kraje i dalekie podróże.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz