Materiał Partnera

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Każdy z nas z pewnością słyszał te nazwy – AC, OC, Assistance, NNW… Są nam tym bliższe, im bliższa jest nam perspektywa wyrobienia prawa jazdy czy kupienia własnego samochodu. Z początku może być nam trudno się w tym wszystkim rozeznać, ale tylko rzetelna wiedza pozwoli na wykupienie najkorzystniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych, dlatego warto poznać ją jak najwcześniej.

OC na dobry początek

Ze względu na to, że jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych – OC – należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, na tego typu polisy możemy natknąć się bardzo często. Są powszechne wśród posiadaczy i aktywnych użytkowników pojazdów. Ubezpieczenia najlepiej wykupować w przeznaczonych do tego placówkach, takich jak Centrum Ubezpieczeń prowadzone przez Bartosza Witkowskiego.

Wracając jednak do OC – czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – jego zakres jest taki sam u wszystkich osób, które je wykupią. Najpóźniej musimy tego dokonać w dniu rejestracji samochodu. Ustalony z góry zakres OC nie powinien nas jednak zmylić – oferty różnych ubezpieczycieli mogą się różnić i zdecydowanie warto poświęcić chwilę na wybranie najkorzystniejszej. W przypadku OC naprawdę nie warto przepłacać. Z OC pokrywane są szkody, które poczynimy innym uczestnikom ruchu. Obejmuje zdrowie, mienie i życie osób, które poszkodujemy w wypadku z naszej winy. Brak OC oznacza kary – powyżej 14 dni naliczana jest opłata 4200 złotych (w przypadku samochodów osobowych).

AC, Assistance i NNW

Jeżeli chcemy finansowo zabezpieczyć siebie – a raczej swoje auto i jego wyposażenie – powinniśmy rozważyć wykupienie AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a jego zakres zależny od wykupionej polisy. Ofert jest wiele, dlatego wybranie takiej skrojonej na nasze potrzeby – i portfel – nie powinno dostarczać trudności, a AC zdecydowanie się przydaje.

Podobnie jak Assistance, które zwyczajowo kojarzymy z holowaniem. W praktyce obejmuje ono nie tylko transport niezdolnego do samodzielnego poruszania się samochodu, lecz także nawet pomoc medyczną oraz prawną. Wszystko zależy od zakresu wykupionej polisy. Assistance może obejmować np. dostarczenie paliwa do pojazdu, pokrycie kosztów auta zastępczego na czas, gdy nasze własne jest w warsztacie albo transport kierowcy i pasażerów do miejsca docelowego.

Ostatnim wartym omówienia ubezpieczeniem komunikacyjnym jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków. Tak, jak AC zapewnia nam ochronę mienia, a Assistance wsparcie techniczne, tak NNW gwarantuje nam wypłatę polisy w przypadku uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu. Może także stanowić formę ubezpieczenia na życie.

Opracowanie:
Sępólno Krajeńskie, pl. Wolności 18
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz