Materiał Partnera

Czym są projekty architektoniczne?

Czym są projekty architektoniczne?
Aby rozpocząć budowę domu, niezbędne jest wykonanie planu architektonicznego. Bez projektu domu nie da się wybudować nieruchomości. Niezależnie od tego czy chcesz wielką willę, czy mały domek na skraju lasu projekt architektoniczny pozwoli ci zwizualizować sobie  wygląd przyszłej posiadłości. Dowiedz się, co zawierają projekty architektoniczne i jakie wyróżnia się ich rodzaje.

Co zawierają projekty architektoniczne?

Projekt architektoniczny to element, który pozwoli ci wyobrazić sobie swój wymarzony dom. Uwzględnia się w nim wszystkie rzuty budynku, elewację, fundamenty oraz opis technologii i konstrukcji, z których wykonany zostanie dom. Według aktualnego prawa polskiego projekt architektoniczny to część projektu budowlanego. Jeżeli jesteś gotowy na sporządzenie planu architektonicznego, udaj się do profesjonalnego biura np. Archi-Projekt, w którym zostaną udzielone ci wszystkie wskazówki dotyczące zaplanowania funkcjonalnego budynku. Architekci przygotowują dwa rodzaje projektów – indywidualne oraz gotowe. Projekty indywidualne to te wykonane na życzenie inwestora. Osoba zamawiająca taki projekt ma wpływ na wszystkie elementy zabudowy, m.in. liczbę kondygnacji, rozkład pomieszczeń, układ ścian, ale również zastosowaną technologię oraz rodzaj materiałów budowlanych. Wybierając indywidualny plan, inwestor ma największy wpływ na ostateczny kształt budynku. Gotowe projekty są przygotowane z myślą o szybkiej sprzedaży dużej ilości klientów. Inwestor, decydując się na gotowy projekt, ma niewielkie pole do zmian. Największym plusem tego rodzaju projektów jest ich cena – zdecydowanie niższa niż projektów indywidualnych.

Rodzaje projektów architektonicznych

Wyróżnia się różne rodzaje projektów architektonicznych. Przede wszystkim plany dzieli się na:

  • Koncepcyjny – zawiera on między innymi rzut budynku, na którym widoczny jest układ funkcjonalny bryły, umiejscowienie go na działce budowlanej oraz wizualizację budynku w technologii 3D. Ten rodzaj projektu zawiera charakterystykę nieruchomości.
  • Wykonawczy – jest to ostatni etap projektowania posiadłości, po skończeniu projektu wykonawczego możliwe jest stworzenie kosztorysu inwestorskiego. Zawiera on szczegółową dokumentację techniczną planowanego budynku.
  • Budowlany – zawiera całą dokumentację przedstawianą w urzędach i jednostkach decyzyjnych, w celu uzyskania wszelkich pozwoleń budowlanych. Przedstawia rozwiązania w formie opisowej oraz rysunkowej z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Projekt budowlany zawiera również dokumentację, która poświadcza dostęp do mediów.
Opracowanie:
Wacyn, PRZYTYCKA 92
tel. 510 897 655
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz