Artykuł sponsorowany

Czym są prefabrykaty betonowe i z jakich elementów się składają? Poznaj ofertę firmy Pre-Bet

Czym są prefabrykaty betonowe i z jakich elementów się składają? Poznaj ofertę firmy Pre-Bet

Na placach budowy wykorzystuje się rozmaite materiały budowlane. Niektóre z nich wytwarza się na miejscu, z kolei inne dostarczane są na budowę w gotowych postaciach. Takie produkty określa się mianem prefabrykatów. Często spotykane są prefabrykaty betonowe, które pełnią istotną funkcję na budowie. Czym dokładnie są gotowe elementy betonowe oraz z jakich elementów powstają? Zobacz, co w tym zakresie oferuje firma Pre-Bet z Krapkowic.

Prefabrykaty betonowe – co to takiego?

Jako prefabrykaty betonowe określa się wszelkie elementy budowlane lub konstrukcyjne, których nie wytwarza się na miejscu budowy, a do tego posiadają zbliżone parametry do pożądanych lub wymagają niewielkich poprawek. Takie elementy wykorzystywane są jako półprodukty przeznaczone do montażu na placu budowy. Przykładem prefabrykatów mogą być płyty betonowe, bloczki betonowe, czy kręgi betonowe. Prefabrykaty są doceniane przez wiele firm budowlanych, ponieważ są uniwersalne. Jednak to nie wszystkie dobre strony tych produktów.

Korzyścią wynikającą ze stosowania półproduktów jest szybkość przeprowadzania prac budowlanych. Wynika to z faktu, że nie ma konieczności wyrabiania produktów na miejscu, ponieważ wystarczy zamówić odpowiednie elementy, które zostaną dostarczone o odpowiednim czasie. Ta opcja pozwala na zbudowanie dużych obiektów w stosunkowo krótkim czasie. Na uwagę zasługują także możliwości konstrukcyjne prefabrykatów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możliwe jest zaprojektowanie elementów tak, aby spełniały wszelkie wymagania. Dodatkowo nie ma konieczności wyznaczania miejsca na placu budowy, gdzie wykonywane będą elementy budowlane i konstrukcyjne.

Z jakich elementów złożone są betonowe prefabrykaty?

Wyróżnia się kilka sposobów tworzenia mieszanek betonowych, które będą spełniały podstawowe wymagania dotyczące konsystencji materiału, a także jego aspektów wytrzymałościowych. Wpływ na te parametry ma również dobór odpowiednich proporcji poszczególnych składników. To od nich zależy czas zagęszczania mieszanki, łatwość jej wiązania, a także utrzymanie pierwotnych cech betonu. Jednak jakie mieszaki betonowe obecnie się wykorzystuje? Do najpowszechniej wykorzystywanych mieszanek, z których wykonuje się prefabrykaty betonowe, należą:

  • beton samozagęszczalny,

  • beton ze zbrojeniem rozproszonym,

  • beton architektoniczny,

  • keramzytobeton.

Samozagęszczalny beton charakteryzuje się płynną konsystencją. Jeśli dodamy do niego odpowiednie domieszki, zastyga on wraz z odpowietrzeniem. Taki beton dokładnie wypełnia szczeliny, co przekłada się na jego zastosowanie przy produkcji prefabrykatów charakteryzujących się gęstym ułożeniem zbrojenia. Z kolei do prefabrykatów, które mają postać cienkich przekrojów, wykorzystuje się beton z rozproszonym zbrojeniem. Jego głównym składnikiem są stalowe włókna stalowe, szklane, polipropylenowe, polimerowe lub węglowe. Prefabrykaty z takiej mieszanki są odporne na rozciąganie, pękanie i zarysowania. Najczęściej tworzy się z nich kręgi studni, które znajdziemy w asortymencie oferowanych przez producenta wyrobów betonowych Pre-Bet z Krapkowic, w województwie opolskim. Produkcja betonu to specjalność firmy. W jej ofercie, oprócz kręgów betonowych, znajdziemy między innymi ogrodzenia betonowe, stopy fundamentowe, pierścienie obciążające i zbrojenia ze stali oraz pokrywy żelbetowe. Pre-Bet z chęcią podejmuje się również wykonania elementów betonowych o nietypowej konstrukcji, w tym np. słupów i belek prefabrykowanych do konstrukcji hal. Oprócz tego z samozagęszczalnego betonu powstają dekoracyjne części fasad czy płyty do ściennych okładzin.

Beton architektoniczny zazwyczaj stosuje się w trakcie tworzenia prefabrykatów, których struktura ma być gładka lub z licznymi ornamentami. Dodatkową zaletą tej mieszanki jest możliwość jej barwienia. Natomiast keramzytobeton wykorzystuje się do produkcji prefabrykatów, które muszą posiadać odporność na ogień. Półprodukty betonowe z keramzytobetonu mogą mieć rozmaite kształty i wielkość, a do tego są wytrzymałe.

Opracowanie:
Krapkowice, Limanowskiego 26
tel. 77 466 14 52
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz