Materiał Partnera

Czym są połączenia kołnierzowe i kiedy się je stosuje?

Czym są połączenia kołnierzowe i kiedy się je stosuje?

Przy tworzeniu instalacji przemysłowych, zwłaszcza hydraulicznych, szczelność jest zawsze priorytetem. Od tego, jak dobrze połączone zostaną poszczególne elementy je tworzące, zależy bezpieczeństwo pracy oraz efektywność działania całej instalacji. Dlatego w wielu branżach powszechnie stosowanym rozwiązaniem są połączenia kołnierzowe. Zobacz, czym są i dlaczego dobrze spełniają swoją rolę.

Połączenia kołnierzowe mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są nieocenionym elementem wielu konstrukcji, ponieważ zapewniają solidne połączenie, które gwarantuje wysoką szczelność całej instalacji. Aby zrozumieć, czemu tak jest, warto poznać konstrukcję takiego połączenia.

Z czego składa się połączenie kołnierzowe?

Połączenie kołnierzowe składa się z kilku zasadniczych elementów. Są to:

  • dwa osiowo-symetryczne kołnierze stalowe,
  • uszczelki,
  • elementy łączące – są to dopasowane do całej konstrukcji śruby z nakrętkami.

To oczywiście bardzo ogólny opis konstrukcji. Konkretne systemy takich połączeń różnią się między sobą m.in. wymiarami poszczególnych elementów czy rodzajem i parametrami technicznymi materiałów zastosowanych do ich wykonania.

Zalety połączeń kołnierzowych

Połączenia kołnierzowe mają wiele zalet. Te najważniejsze to:

  • bardzo wysoka szczelność połączenia – dobrze wykonana instalacja z zastosowaniem kołnierzy stalowych oraz innych elementów zgodnych z polskimi i europejskimi normami gwarantuje niezawodność całej konstrukcji nawet na lata,
  • sztywność – jakość i typ zastosowanych elementów chroni konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi czy odgięciami, co pozwala zachować doskonały przepływ przez długi czas,
  • rozłączność – dzięki zastosowaniu śrub łączących rozłączenie elementów kołnierza jest proste. To ważne na wypadek awarii, chęci wykonania prac konserwacyjnych wewnątrz rur czy też dokonania zmian w samej instalacji.

Jakość ma znaczenie

Połączenia kołnierzowe cieszą się ogromną popularnością. Stosuje się je m.in. w hydraulice domowej i przemysłowej, w instalacjach pomp ciepła czy w hydraulice siłowej. Wybierając elementy montażowe do ich tworzenia, warto przyjrzeć się dobrze parametrom technicznym poszczególnych elementów. Ważna jest przede wszystkim jakość stali wykorzystanej do stworzenia kołnierzy – czasem niezbędne jest zastosowanie tej nierdzewnej.

Elementy powinny być też zgodne z normami PN-EN 1092-1.2007, DIN 2573, 2576, 2642, PN-EN 1759-1 i ANSI B16.5 lub wykonane na podstawie rysunku technicznego dostarczonego przez klienta. To ostatnie rozwiązanie jest oferowane m.in. przez firmę Skrawmet sp. z o.o. Warto przy tym pamiętać, że kołnierze mogą się wyróżniać zróżnicowaną konstrukcją. Na rynku są dostępne m.in. kołnierze szyjkowe, zaślepiające, gwintowane, ze sztucerem, czy też luźne do tulei PE. Konsultacja z producentem pozwoli dopasować parametry techniczne poszczególnych elementów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz