Materiał Partnera

Czym są płyty komórkowe?

Czym są płyty komórkowe?

W przemyśle meblarskim istnieje wiele różnorodnych rozwiązań produkcyjnych. Często są one związane z wysokim kosztem procesów produkcyjnych, co jest ściśle powiązane z wysoką ceną ostateczną mebla. Tańszą alternatywą dla mebli drewnianych są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne elementy meblowe wykonane z płyt komórkowych. Czym zatem są płyty komórkowe i z czego powstają?

Czym jest płyta komórkowa i jak wygląda jej budowa?

Płyty komórkowe są to elementy meblowe zaliczane do grupy materiałów meblarskich zwanych potocznie sandwich, czyli w polskim tłumaczeniu kanapka. Jest to określenie opisujące pewną grupę kompozytów tworzonych poprzez połączenie ze sobą kilku różnych warstw materiałów, w celu otrzymania elementu posiadającego określone cechy mechaniczne i fizyczne. Użycie tych samych elementów składowych oddzielnie nie pozwoliłoby uzyskać odpowiednich cech wytrzymałościowych.

Budowa płyty komórkowej nie jest zbyt skomplikowana. Na taką płytę składają się cienkie, aczkolwiek bardzo mocne okładziny oraz papierowe wypełnienie o bardzo charakterystycznej strukturze plastra miodu. Grubość płyty i jej budowa sprawiają, że jest ona bardzo mocna i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne takie, jak zgięcia i wgniecenia przy jednocześnie niewielkiej wadze. Ponadto materiały, z których jest stworzona są ekologiczne.

Standardowa płyta komórkowa zbudowana jest z dwóch płyt wierzchnich, które wykonane są z bardzo twardego i sztywnego materiału, którym zazwyczaj jest płyta wiórowa bądź płyta HDF, w zależności od jej późniejszego przeznaczenia. Natomiast jednowarstwowy lub wielowarstwowy materiał mieszczący się pomiędzy płytami charakteryzuje się zazwyczaj mniejszym ciężarem i większą wytrzymałością na ścinanie. Ponadto jest on wzmocnieniem i zabezpieczeniem cienkich ścianek wierzchnich. Środkowa warstwa płyty komórkowej jest również świetnym izolatorem akustycznym i termicznym.

Okładziny wierzchnie płyty sprawiają, że jest ona bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, natomiast jej wypełnienie nadaje wytrzymałości całej konstrukcji. Tak stworzona płyta potrafi zredukować oddziałujący na nią ciężar nie tracąc przy tym na sztywności oraz nośności i stabilności.

Jak powstają płyty komórkowe?

Do wyprodukowania płyt komórkowych można zastosować wiele różnorodnych materiałów, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie płyty o różnych możliwościach zastosowania. Płyty wierzchnie, oferowane np. przez firmę Balda mogą być wykonane z wszelkich materiałów drewnopochodnych, płyt wykonanych z tworzyw sztucznych bądź również metalowych blach. Wnętrze płyty komórkowej zazwyczaj wykonane jest z materiałów o niewielkiej wadze. Mogą to być wypełnienia papierowe, lekkie drewno, porowate płyty pilśniowe, korek, a nawet lekkie tworzywo sztuczne np. styropian.

Producenci elementów meblowych podpowiadają, że już od dawna jako standardowe wypełnienie takich płyt stosowane są dobre i tanie kartonowe konstrukcje wyglądem przypominające plaster miodu lub też sinusoidalną falę.

Ze względu na niski koszt wytworzenia elementy do mebli, którymi są płyty komórkowe są bardzo popularne i posiadają szerokie zastosowanie. W przemyśle meblarskim można z nich stworzyć wielofunkcyjne meble. Ponadto świetnie nadają się do produkcji drzwi oraz stolarki budowlanej.

Opracowanie:
Strzyżewo 171
tel. 68 384 73 67
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz