Artykuł sponsorowany

Czym są palety fitosanitarne? Tłumaczą fachowcy ze skupu palet AVIATOR

Czym są palety fitosanitarne? Tłumaczą fachowcy ze skupu palet AVIATOR

Rodzajów palet, które powszechnie wykorzystywane są w obrocie krajowym oraz międzynarodowym jest wiele. Wyróżnić można palety amerykańskie, europalety EURO/EPAL, skrzynio-palety, nadstawki paletowe, a także palety niestandardowe, które często produkowane są na specjalne zamówienie klientów. Świat różnorodnych palet drewnianych doskonale znają pracownicy firmy AVIATOR z Rzeszowa, którzy podkreślają, że obecnie niezależnie od wymiarów tego typu konstrukcji, by mogły być użytkowane w transporcie zagranicznym, muszą przejść proces fitosanitarny. Dlaczego jest on tak ważny i czym cechuje się paleta fitosanitarna?

Palety fitosanitarne a przepisy

Palety fitosanitarne to przede wszystkim palety EURO/EPAL, czyli te o standardowych wymiarach 1200 x 800 × 144 mm. Konstrukcje te cechują się budową czterokierunkową wykonaną z solidnego drewna, która wzmocniona jest 78 specjalnymi gwoździami opatrzonymi certyfikatami. Najważniejszą cechą palet EURO/EPAL jest jednak ich fitosanitarność, co oznacza, iż zostały poddane obróbce termicznej ISMP15 potwierdzonej wypalonym na boku znakiem IPPC. Takie palety zwane są wtedy paletami fitosanitarnymi lub też fumigowanymi i mają zezwolenie na ich wykorzystanie w transporcie międzynarodowym. Konieczne jest to szczególnie przy przewozie paletowym towarów między krajami Unii Europejskiej oraz między UE a państwami poza Wspólnotą. Czym jest zaś wspomniany proces fitosanitarny i dlaczego jest tak ważny? O nim opowiada jeden z doradców sprzedażowych skupu palet AVIATOR:

Za proces fitosanitarny uznaje się obróbkę termiczną i chemiczna drewna, która pozwala wytrącić z niego dużą ilość wilgoci strukturalnej. Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2010 roku nowe europalety nie mogą mieć wilgotności większej niż 22%. Ponadto znak IPPC informuje, że dana paleta jest fumigowana. Oznacza to usunięcie z jej wszystkich mikroorganizmów wraz z formami przetrwalnikowymi, które mogłyby zaszkodzić ekosystemom innych państw, do których taka paleta trafia. Nie trzeba zatem obawiać się tego, że w drewnie będzie rozwijała się niebezpieczna pleśń czy grzyby, mogąca wpłynąć również na jakość przewożonych towarów.

Zastosowanie palet fitosanitarnych

Jak już wspomniano, palety fitosanitarne to jedyne rodzaje palet, które mogą być stosowane przy międzynarodowym przewozie towarów. Dzięki ich sterylności świetnie sprawdzają się do transportowania materiałów budowlanych, mebli, prefabrykatów czy ładunków spożywczych. Lista produktów, które przewożone są zatem na paletach fitosanitarnych, jest niemalże nieograniczona. Zaletą takich konstrukcji – co potwierdzają pracownicy firmy AVIATOR – jest również ich wytrzymałość. Nie są to palety jednorazowe, ale wielokrotnego czy nawet wieloletniego użytku.

Na rynku polskim można zatem bez problemu w detalu oraz hurcie kupić palety nowe lub też palety używane, co oferuje zespół z Rzeszowa już od 2003 roku. Firma AVIATOR jako producent i dystrybutor palet jest także gotowy zaproponować modne meble z palet fitosanitarnych. Zalicza się do nich stoliczki kawowe z kółkami i szklanymi blatami, kanapy ogrodowe i sofy, a nawet stoły jadalniane czy stelaże łóżek małżeńskich. Świetnie pasują one do wnętrz w stylu skandynawskim, loftowym oraz boho. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz