Artykuł sponsorowany

Czym są palety fitosanitarne?

Czym są palety fitosanitarne?

Za palety fitosanitarne uznaje się wszystkie konstrukcje paletowe, w tym skrzynki, które przeszły złożony proces fitosanitarny. To on jest potwierdzony znakiem IPPC i jest obligatoryjnie przeprowadzany dla palet euro z cechą EPAL. W obrocie międzynarodowym, w tym na terenie państw Unii Europejskiej, tranzyt towarów może być przeprowadzony tylko z zastosowaniem takich wysokich jakościowo wyrobów drewnianych!

Czym jest proces fitosanitarny i po co jest przeprowadzany?

Proces fitosanitarny, a także fumigacja to działania obróbki termicznej oraz chemicznej drewna, które mają zapewnić konstrukcjom bardzo wysoki poziom sanitarnej sterylności. Mowa o eliminowaniu wszystkim mikroorganizmów, bakterii, wirusów oraz grzybów z powierzchni drewnianej, w tym usuwanie wszelkich form przetrwalnikowych. Dlaczego jest to jednak tak ważne przy paletach, które po tymże procesie uzyskują certyfikat IPPC ze specjalnym wypalanym znaczkiem symbolizującym kłos zboża? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu drobnoustroje bytujące w jednej biologicznej sferze – np. klimacie – nie przedostają się do innych zakątków świata, dokonując swoistej inwazji. Ważne jest to również dla przestrzegania norm HACCP, dotyczącej branży spożywczej. Sterylne palety i skrzynki to również sterylne oraz zdrowie jedzenie – np. przewożone warzywa, czy owoce. 

Warto wiedzieć! Dla palet EURO EPAL, które są wykorzystywane w całej Unii Europejskiej, ważnym wskaźnikiem jakości jest również wilgotność konstrukcji drewnianej. Nie może ona przekroczyć 22%!

Rodzaje najpopularniejszych palet

Paletą fitosanitarną i fumigowaną może być każda wyprodukowana sztuka, która przeszła wspomniany powyżej proces. W Polsce i całej Unii Europejskiej, dla łatwości prowadzenia działań logistyki transportowej oraz magazynowej, ustalono również rekomendowane konstrukcje jeśli chodzi o ustandaryzowane wymiary. Tu należy zatem przede wszystkim wyróżnić: palety Euro o wymiarach 200 x 800 x 144 mm oraz obciążeniu od 1000 do 1500 kg, a także palety przemysłowe zgodne ze standardem ISO o wymiarach 1200 x 1000 x 144 mm. Ich typami, są również palety: CP1 - 1000 x 1200 x 138 mm; masa palety: 23 kg; obciążenie do 1190 kg; CP2 - 800 x 1200 x 141 mm. masa palety: 17,5 kg; obciążenie do 1530 kg; CP3 - 1140 x 1140 x 138 mm. masa palety: 23,5 kg; obciążenie do 1030 kg; czy wiele innych. Coraz częściej można spotkać się także z paletoskrzyniami, czy paletami amerykańskimi.

Polscy producenci i dystrybutorzy – najwyższa jakość

Polska od lat słynie z produkowania najwyższych jakościowo palet EURO, które przechodzą proces fumigacji. W obrocie można zaś spotkać zarówno palety nowe – tych rocznie powstaje nawet kilka milionów – a także używane. Sprzedaż obu typów wzrasta z roku na rok, tak samo, jak też i zamówień na konstrukcje o niestandardowych wymiarach oraz przeznaczeniu. Mowa o paletach specjalnych. Te w swojej ofercie posiada firma PHU GLINKOWSCY T.D.I., która zajmuje się także dostawami podestów drewnianych, drewna kominkowego, desek, łat, czy innego rodzaju elementów zaliczanych do tarcicy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz