Artykuł sponsorowany

Czym są kotły V klasy?

Czym są kotły V klasy?

Coraz większą uwagę zwracamy na złą jakość powietrza, którym oddychamy. Do niedawna na polskim rynku można było zakupić w zasadzie dowolny kocioł na paliwa stałe. Jednak pojawiły się nowe regulacje prawne ograniczające tę możliwość. Mianowicie od 1 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż V. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzują się kotły V klasy i jakie są ich zalety.

Co oznacza klasa V w klasyfikacji kotłów na paliwa stałe?

Klasa V wprowadzona została przez znowelizowaną normę PN EN 303-5. Jest to najlepsza klasa, gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne wymagania. Kocioł klasy V to gwarancja najniższej emisji CO, pyłów, jak i węgla organicznego do atmosfery oraz wysokiej sprawności, co przekłada się, np. na mniejsze zużycie paliwa. Co więcej, urządzenia te często objęte są programem dofinansowań do ceny zakupu kotła. W klasie V królują urządzenia przystosowane do spalania biomasy, tj. kotły z palnikami pelletowymi i kotły zgazowujące drewno.

Kotły V klasy to urządzenia ekologiczne, a w wersjach automatycznych są bezobsługowe. Emitują one nie tylko mniej zanieczyszczeń, ale cechują się wyższą sprawnością i łatwością w obsłudze. Najczęściej są to kotły na pellet lub ekogroszek z podajnikiem automatycznym – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gralanta z Gdańska, która jest dystrybutorem urządzeń i armatury grzewczej najlepszych producentów działających na polskim i europejskim rynku.

Bardzo niskie wartości emisji zanieczyszczeń i wysoka sprawność kotłów tej klasy to efekt zastosowania w nich dość kosztownych rozwiązań. Mowa tutaj o sterowanych elektronicznie systemach precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Komory spalania wykonane są z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło, a w ich kanałach spalinowych są turbulizatory zaburzające ruch spalin. To wszystko powoduje, że intensywniej oddają ciepło wodzie, dzięki czemu sprawność kotła może być wyższa. Co więcej, turbulizatory przyczyniają się do zatrzymywania w kotle pyłu, tym samym powietrze nie ulega zanieczyszczeniom.

Jakie są zalety montażu kotłów V klasy?

Kocioł V klasy emituje, aż trzy razy mniej szkodliwych pyłów, niż kotły najsłabszej obecnie klasy III. Regulacją temperatury wody kotłowej zajmuje się sterownik, który wykonuje to z dużo większą precyzją, niż gdybyśmy robili to ręcznie. Montaż kotłów V klasy to także optymalizacja procesu spalania, która zapewnia niskie wartości emisji. Dla wielu kupujących jest to dość duży wydatek, bo około 5 tysięcy złotych, z czego większość z nich jest jeszcze znacznie droższa. Jednak w porównaniu do paliwożernego kotła pozaklasowego, kocioł V klasy będzie generował znaczne oszczędności. W końcowym rozrachunku za roczne użytkowanie kotła najwyższej klasy zapłacimy mniej, a do tego zyskamy czystsze powietrze.

Co więcej, kocioł starego typu wymaga codziennych wycieczek do kotłowni i systematycznego dorzucania paliwa. Natomiast kocioł ekologiczny wystarczy odwiedzać zwykle raz na kilka dni. Jego rozbudowana konstrukcja wymaga niekiedy dłużej trwającego czyszczenia, jednak wielu producentów oferuje urządzenia z systemem półautomatycznego oczyszczania. Do nas należy wówczas tylko usunięcie zanieczyszczeń z komory wyczystnej. W tego typu urządzeniach nie ma rusztu awaryjnego, który umożliwiałby spalanie również innego asortymentu, co jest dużym plusem. Fakt, że na rynku pozostały tylko urządzenia ekologiczne, nie znaczy wcale, że wybór stał się łatwy. Kocioł V klasy musi być pod względem mocy dopasowany do potrzeb danego budynku. Natomiast wybór paliwa i decyzja, czy sprzęt ma mieć podajnik to już kwestia naszych oczekiwań, jak i możliwości. Kotły V klasy to najlepsze rozwiązanie na rynku, które jest efektywne i ekologiczne, gdyż optymalizacja procesu spalania to także niska wartość emisji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz