Materiał Partnera

Czym są kasy fiskalne online i kto musi z nich korzystać?

Czym są kasy fiskalne online i kto musi z nich korzystać?

W myśl nowelizacji ustawy o podatku VAT od początku maja 2019 roku na rynku dostępne są kasy fiskalne online. To nowy typ urządzenia służący do rejestracji przeprowadzanych transakcji. Obowiązek wymiany dotychczasowych aparatów dotyczy różnych branży usługowych oraz handlowych i rozpoczyna się od stycznia 2020 roku. Przedsiębiorca musi zadbać o dostęp do infrastruktury sieciowej w firmie, ponieważ kasy wymagają połączenia z Internetem.

Działanie kasy fiskalnej online

Nazwa mogłaby na to wskazywać, chodzi jednakże o nowy rodzaj urządzenia. Wygląda jak tradycyjna kasa fiskalna, jednakże posiada dodatkową opcję, która umożliwia przesyłanie danych do Centralnego Rejestru Kas (Repozytorium), nad którym pieczę trzyma Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi przede wszystkim o raporty dobowe, paragony, dokumenty niefiskalne, a także informacje o przeglądach okresowych. Domyślnie urządzenia dokonują komunikacji z Repozytorium co dwie godziny bez wiedzy użytkownika. Do połączenia niezbędny jest dostęp do Internetu. Może odbywać się to za pomocą zewnętrznego modemu, sieci WiFi lub kabla USB. W razie czasowej utraty połączenia z siecią nadal można dokonywać sprzedaży, rejestrując wszystkie transakcje na kasie fiskalnej online, jednak w przypadku trwałego odcięcia należy zwrócić się do naczelnika Urzędu Skarbowego, aby ustalić sposób przesyłania danych.

Obowiązek wymiany kasy

Zmiana ustawy o podatku VAT wymaga wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na urządzenia online od stycznia 2020 roku. W pierwszej kolejności obowiązkiem są objęte podmioty, które świadczą szeroko pojęte usługi mechaniczne samochodów oraz motorowerów, a także sprzedawcy na stacjach paliwowych. Lipiec to z kolei czas na nowy zakup dla przedstawicieli w branży gastronomicznej oraz hotelarskiej i noclegowej. Ponadto o inwestycji muszą pomyśleć także składy opału. W styczniu 2021 roku grupa, od której będzie wymagało się spełnienia obowiązku, powiększy o: fryzjerów, kosmetyczki, kosmetologów, firmy budowlane, lekarzy, dentystów, prawników oraz kluby fitness i siłownie. W ostatniej kolejności na początku 2023 roku system online będzie wymagany od każdego podmiotu, który świadczy usługi lub zajmuje się sprzedażą na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych.

Ulga na zakup kasy online

Wymiana kasy fiskalnej w związku z nowelizacją prawa wiąże się z inwestycją w nowy sprzęt. Można go już nabyć między innymi w sklepie informatycznym DK Computers, znajdującego się na terenie Konina. Taki zakup będzie objęty ulgą, tak samo, jak w przypadku pierwszej kasy fiskalnej. Warunkiem jest jednak wymiana kasy w wyznaczonym terminie dla poszczególnej branży i rozpoczęcie w tym czasie rejestracji transakcji. Ulga przyznawana jest na podstawie dowodu zapłaty oraz wypełnionej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z podatku VAT, mogą ubiegać się o zwrot należnej kwoty na rachunek bankowy poprzez złożenie wniosku do naczelnika US. Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku wymiany urządzeń fiskalnych, mogą zostać objęte karą porządkową. Wynosi ona maksymalnie 30% kwoty podatku, który jest naliczony podczas nabycia towarów oraz usług.

Opracowanie:
Konin, Chopina 17f
tel. 63 242 12 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz