Artykuł sponsorowany

Czym są i do czego służą kraty pomostowe? Praktyczny poradnik

Czym są i do czego służą kraty pomostowe? Praktyczny poradnik

Kraty pomostowe mają wiele praktycznych zastosowań. Jakie kraty są najlepsze? I z czego są produkowane? Które wybrać do jakich zadań? W tym artykule zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące krat pomostowych – od materiałów, z których najczęściej powstają tego typu produkty, aż po sposób montażu krat. Przedstawiamy też nietypowe zastosowania krat pomostowych.

Podstawowe informacje

Wytrzymałość i solidne wykonanie krat pomostowych powodują, że są one wykorzystywane w bardzo wielu różnych branżach. Kraty najczęściej produkuje się ze stali – zwykłej, nierdzewnej, kwasoodpornej albo kortenowej. Zdarzają się też kraty pomostowe z aluminium, żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Kraty mogą być elementami podłóg, balustrad, a nawet elewacji. Są mocne i trwałe, dlatego cieszą się dużą popularnością.

– Można z nich budować między innymi pomosty, schody, kładki, rampy, pochylnie, podesty, ciągi komunikacyjne przy rurociągach, zbiornikach, pomosty suwnic, pomosty towarów podsuwnicowych (w wersji gładkiej lub antypoślizgowej, w zakładach przemysłowych i nie tylko), pochylnie, podjazdy dla wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych, zabezpieczenia otworów, zakrycia studzienek, kanałów ulicznych, samochodowych, elementy stropów, elementy elewacji, elementy małej architektury, ogrodzenia i inne – wylicza nasz ekspert z firmy Rapmet, która specjalizuje się w produkcji krat pomostowych w różnych kształtach, zdolnych przenosić duże obciążanie.

Z czego produkuje się kraty pomostowe?

Kraty pomostowe mogą być zgrzewane lub wciskane. W zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane kraty, zmieniają się ich właściwości. Wyboru odpowiednich krat najlepiej dokonać po konsultacji z ekspertem. Do wyboru mamy wiele różnych modeli, różniących się od siebie właściwościami. Na przykład kraty pomostowe ze stali ocynkowanej będą odporne na rdzę, dzięki specjalnej powłoce. Żywotność takich krat to co najmniej 80 lat i to nawet wtedy, kiedy stosowane są one na zewnątrz budynków. W miejscach silnie narażonych na działanie substancji chemicznych, takich jak zakłady przemysłowe, stosuje się kraty ze stali kwasoodpornej, które są odporne na takie niebezpieczne czynniki. Chemoodporne są też kraty kompozytowe, produkowane ze specjalnych żywic i włókien szklanych – są bardzo odporne i wytrzymałe, nawet na tak niebezpieczne czynniki jak ogień, a jednocześnie lekkie i sprężyste. Kraty pomostowe muszą być produkowane zgodnie z obowiązującymi normami wytrzymałościowymi – dlatego ich wytwarzanie to proces, który trzeba przeprowadzić ze szczególną starannością. Na każdym etapie tworzenia krat, tworzona jest odpowiednia dokumentacja, na podstawie której można potwierdzić, czy spełnione zostały wszystkie normy. Do produkcji krat stosowane są takie techniki jak spawanie, łączenie mechaniczne, cynkowanie, malowanie proszkowe czy nitowanie. Potrzebne są do tego specjalistyczne urządzenia i wykwalifikowani fachowcy. Tylko w ten sposób można produkować kraty pomostowe spełniające wszystkie ważne normy.

Specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest kierowanie przebiegiem procesu produkcyjnego, a także urządzenia pomocnicze służące do transportu materiałów do budowy krat mają bardzo ważny udział w procesie technologicznym. Kompletna aparatura wykonująca określony program produkcyjny, złożona z urządzeń produkcyjnych i pomocniczych, nazywana jest instalacją produkcyjną – wyjaśnia pracownik firmy Rapmet. Żeby kraty dobrze spełniały swoją funkcję, bardzo ważny jest też odpowiedni montaż – trzeba zachować odpowiednie, sugerowane przez producenta odległości od krawędzi kończących profile. Trzymanie się tych zaleceń pozwoli odpowiednio ułożyć kraty na pomoście.

Zastosowania krat pomostowych

Kraty pomostowe mają bardzo wiele mniej i bardziej oczywistych zastosowań. Zbudowane z nich konstrukcje można znaleźć w zakładach przemysłowych, zakładach chemicznych i oczyszczalniach ścieków. Z takich krat buduje się pomosty, kładki, schody, rampy, podesty i ciągi komunikacyjne. Ale to nie wszystko – takie kraty świetnie nadają się też do utwardzania piaszczystego podłoża, albo do elewacji budynku. Przez nowoczesnych architektów kraty pomostowe bywają wykorzystywane jako niebanalne pokrycie fasady budynków. Kraty pomostowe są też dobrym materiałem do budowy podjazdów dla wózków inwalidzkich. Krata może też być elementem dekoracyjnym, służącym na przykład do powieszenia plakatów informujących o wydarzeniach kulturalnych. Można z niej zbudować podest lub scenę na wakacyjny koncert. Tak naprawdę to, do czego zastosujemy tego typu kraty, zależy tylko od naszej kreatywności.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz