Czym są gazy techniczne i gdzie można je kupić?

Gazy techniczne to nieodłączny element różnych gałęzi przemysłu. Choć mogą kojarzyć się głównie z przemysłem metalowym (w usługach hutniczych i spawalniczych), są chętnie wykorzystywane także w innych branżach, na przykład w przemyśle spożywczym, chemicznym, w medycynie, w badaniach naukowych. Oto podstawowe informacje o gazach technicznych, ich rodzajach oraz ich sprzedaży.
Czym są gazy techniczne?
Definicja gazów technicznych jest dość prosta i kryje się za nią dość szeroka gama produktów. Gazem technicznym nazywa się substancję w skroplonej postaci, przechowywaną w butlach pod wysokim ciśnieniem. Ich cechą charakterystyczną jest również fakt, że produkuje się je na szeroką skalę. Skład gazów technicznych może być różny, jednak zwykle są to: tlen, azot, wodór, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki. Choć najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle, to pośrednio lub bezpośrednio każdy z nas korzysta z nich na co dzień, na przykład używając sprayu do nosa czy też pijąc napoje gazowane.
Rodzaje gazów technicznych
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej gazy techniczne to bardzo szeroka gama produktów o ogromnych możliwościach zastosowania. Oczywiście nie sposób ich wszystkich wymienić w jednym miejscu, warto jednak podać kilka przykładów:
- Azot. Znajduje zastosowanie jako środek chłodzący.
- Chlor. Używa się go do czyszczenia i dezynfekcji, na przykład wody na basenach.
- Tlen. Wykorzystuje się go w przemyśle metalowym (spawanie i cięcie metali), a także w ratownictwie i lecznictwie.
- Dwutlenek węgla. Dzięki niemu powstają między innymi napoje gazowane, czy też gaśnice przeciwpożarowe.
- Acetylen. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym i metalowym.
- Hel. Służy on m.in. do napełniania termometrów gazowych i balonów.
Jak wygląda ich bezpieczne magazynowanie?
Gazy techniczne wymagają odpowiedniego przechowywania. Niewłaściwe ich składowanie może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Jakie są więc zasady bezpieczeństwa? Zalicza się do nich dobrą wentylację i ochronę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, jeśli stoją na zewnątrz (deszczem, wiatrem, nagrzaniem przez słońce). W pobliżu butli pod żadnym pozorem nie można umieszczać materiałów palnych, np. drewna lub palnych cieczy.
Gdzie można kupić gazy techniczne?
Sprzedaż gazów technicznych prowadzą specjalistyczne firmy, takie jak Gaz-Rol s.c. z miejscowości Nowy Sącz (województwo małopolskie). Firma działa na rynku od 1993 roku, oferując gazy techniczne takie jak tlen, acetylen, argon, azot, hel, a także akcesoria spawalnicze, agregaty prądotwórcze, kompresory, odzież ochronną, urządzenia pneumatyczne. Gaz-Rol zajmuje się także transportem materiałów niebezpiecznych. Firma zatrudnia doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, którzy realizują każde zlecenie na najwyższym poziomie.