Materiał Partnera

Czym są domki kanadyjskie?

Czym są domki kanadyjskie?

Domy kanadyjskie są tańsze, szybsze w budowie i bardziej przestrzenne przy takiej samej kubaturze co domy murowane. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego nie są w Polsce równie popularne? Technologia oparta na drewnianym szkielecie sprawiła, że wokół kanadyjskiego sposobu budowania domów narosło wiele mitów. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczonych ekip pracowniczych.

 

W opozycji do budynków murowanych

Domy kanadyjskie opierają się na drewnianej konstrukcji szkieletowej. Choć najbardziej popularne są w Ameryce Północnej, coraz częściej stawia się je w innych częściach świata o podobnych warunkach klimatycznych, np. w krajach skandynawskich, Niemczech i w Polsce. W naszym państwie wciąż nie są zbyt popularne, co wiąże się z wieloma nieprawdziwymi informacjami. Jedna z nich mówi o tym, że dom kanadyjski, który oparty jest na drewnianym szkielecie, będzie mniej trwały niż dom murowany. Współczesne technologie wykorzystują jednak takie gatunki drewna, by szkielet był odpowiednio żywotny. Drewno jest sezonowane, czterokrotnie strugane i dodatkowo zabezpieczone preparatami chroniącymi przed grzybami i ogniem. Ten rodzaj budownictwa często jest wybierany przez osoby, które doceniają naturalność używanych materiałów.

 

Czy drewniany szkielet nie przysporzy problemów?

Niepewność co do domów kanadyjskich utrzymywała się w Polsce dlatego, że przez długi czas brakowało wyspecjalizowanej firmy, która byłaby w stanie rzetelnie wykonać budowę. Brak odpowiedniego doświadczenia sprawiał, że obawy niekiedy znajdowały potwierdzenie w kiepsko wykonanej realizacji. Latem drewno może szybciej się nagrzewać, jednak odpowiednie zaizolowanie ścian optymalizuje temperaturę do tego stopnia, że dom będzie energooszczędny. Podobnie jest z izolacją akustyczną, która może wydawać się niewystarczająca. Właściwa izolacja między piętrami skutecznie poprawia jej parametry.

 

Tanie i szybkie w budowie

Do niewątpliwych zalet domów kanadyjskich należy krótki czas ich budowy. Przeważnie cały proces trwa około 2 miesięcy. Co więcej, domy kanadyjskie można stawiać niezależnie od pory roku i pogody. Jedynie fundament wymaga odpowiedniej temperatury. Niewielki czas realizacji idzie w parze z niskimi kosztami. Jest to związane z tym, że materiały są tańsze i nie trzeba ich zużywać aż tyle, co w przypadku domu murowanego. Także czas pracy ekipy budowlanej pozwala zmniejszyć koszty. Ekspert z firmy Wood-House w Czaplinku dodaje: Domy kanadyjskie posiadają także o 10% większy metraż niż budynki murowane w takiej samej kubaturze.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz