Materiał Partnera

Czym są choroby przyzębia?

Czym są choroby przyzębia?

Przyzębie stanowi zespół tkanek otaczających ząb. których podstawową funkcją jest umocowanie zęba w zębodole. Składa się ono z ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego, kości  wyrostka zębodołowego oraz dziąsła. Pierwszym etapem, który poprzedza choroby przyzębia, są zapalenia dziąseł. Jego przyczyny leżą przede wszystkim w nieprawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej oraz predyspozycjach genetycznych.

Przebieg choroby przyzębia

Kiedy pacjent dopuszcza do tego, aby resztki pożywienia zalegały na dziąsłach oraz zębach, najpierw zamieniają się one w osad, a następnie w kamień. Ten wnika w przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłami powodując  uszkodzenie tkanek utrzymujących ząb w zębodole.

W tym momencie najlepszą reakcją jest usunięcie zalegającego kamienia u stomatologa, co przyczynia się do poprawnego umocowania korzeni zębów w zębodole. Jeżeli natomiast proces ten nie zostanie odpowiednio szybko zatrzymany, stany chorobowe przenoszą się na włókna kolagenowe łączące zęby z kością. Stopniowo przyczyniają się do niszczenia tkanek, które otaczają ząb, w tym także kości. W momencie, kiedy dochodzi do odsłaniania się korzeni zębów, te ulegają rozchwianiu i wypadają, podkreśla stomatolog  Mieczysława Przybylska-Sikorska.

Przyczyny chorób przyzębia

Sygnały ostrzegawcze związane z prawdopodobieństwem wystąpienia zapalenia dziąseł i chorób przyzębia to m. in. zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie z dziąseł podczas mycia oraz jedzenia. Chorobom przyzębia sprzyjają wady zgryzu uniemożliwiające całkowite usunięcie osadów oraz braki witaminowe. Choroby dziąseł i przyzębia mogą także współwystępować z cukrzycą oraz schorzeniami, którym towarzyszą częste wymioty, osłabiające dziąsła oraz szkliwo zębów.

Leczenie choroby przyzębia

We wstępnych etapach leczenia zapalenia przyzębia stosuje się zabiegi opierające się na ręcznym usunięciu kamienia lub za pośrednictwem urządzenia ultradźwiękowego. W przypadkach bardziej zaawansowanych stanów chorobowych trzeba odwołać się do bardziej inwazyjnych zabiegów periodontogicznych, polegających na odsłonięciu kości . Dzięki temu stomatolog uzyskuje pełny dostęp do złogów znajdujących się pod powierzchnią dziąseł. Należy jednak podkreślić, że żadna metoda leczenia nie jest tak istotna jak codziennie dbanie o higienę jamy ustnej i przeciwdziałanie osadzaniu się kamienia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz