Artykuł sponsorowany

Czym różni się separacja od rozwodu?

Czym różni się separacja od rozwodu?

Wiele małżeństw, przeżywających długoletni kryzys w związku, decyduje się na rozwód. Jest to dość powszechne zjawisko- statystyki w naszym kraju podają, że niemal co druga para uważa takie rozwiązanie za najlepsze. Tymczasem rozwód to nie jedyne wyjście z sytuacji. Separacja- mimo że tak mało popularna- daje małżonkom szansę na porozumienie, gwarantując legalne rozstanie. Czym  różni się od rozwodu?

Separacja- otwarta furtka dla małżonków

Kryzys w małżeństwie nie musi oznaczać jego końca. Zdarza się nawet, że umacnia on związek i cementuje uczucia małżonków względem siebie. Orzeczenie separacji to dobre rozwiązanie dla tych par, które nie chcą definitywnie kończyć małżeństwa, ale potrzebują czasu, by od siebie odpocząć i spróbować żyć w pojedynkę. Małżonkowie mogą  skupić się wówczas na realizacji własnych potrzeb i pragnień, bez konieczności angażowania partnera. Jednocześnie pozostawiają sobie „otwartą furtkę”, czyli szansę na naprawę relacji i kontynuację małżeństwa. Jak informuje pan Krzysztof Gularowski ze znanej Kancelarii Adwokackiej w Kołobrzegu – separacja orzekana jest przez sąd na wniosek obojga lub jednego z małżonków. Jej ustanowienie niesie za sobą szereg konsekwencji, które regulują samodzielne życie pary po rozstaniu. Mianowicie żadna ze stron nie może ponownie wstąpić w związek małżeński. Zarówno mąż, jak i żona zobowiązują się do wsparcia partnera w trudnych sytuacjach losowych takich jak np. choroba czy niedostatek. Kobieta nie może powrócić do swojego nazwiska rodowego. Sąd może zdecydować także pod czyją opieką znajdą się małoletnie dzieci pary, o ile ta nie ustali tego wcześniej pomiędzy sobą. Zmiany dotyczą także kwestii finansowej- z dniem orzeczenia separacji, między małżonkami ustaje wspólnota majątkowa. Para, która zdecyduje się na zniesienie separacji i powrót do życia we dwoje, musi złożyć przed sądem stosowny wniosek.

Rozwód- wyjście ostateczne

Małżonkowie, którzy z różnych przyczyn nie chcą podejmować prób naprawy swojego związku, od razu decydują się na rozwód. Za jego główne przyczyny uważa się niezgodność charakteru partnerów, brak dochowania wierności małżeńskiej, nadużywanie alkoholu i stosowanie przemocy oraz nieporozumienia na tle finansowym. Są to trudne sprawy, które niejednokrotnie komplikują całą procedurę rozwodową, uwalniając w małżonkach wiele negatywnych emocji. Postępowanie rozwodowe toczy się w trybie procesowym. Nawet, jeśli z decyzją o rozstaniu nie godzi się jeden z partnerów, drugi ma prawo wnioskować o nie przed sądem. Rozwód bez orzekania o winie jest zazwyczaj szybki i nieskomplikowany. W momencie, kiedy jeden z małżonków próbuje obarczyć winą za rozpad małżeństwa drugiego- sprawa może ciągnąć się latami. W takim przypadku konieczne jest zatrudnienie adwokata, który będzie reprezentował nas przed sądem, a także zapewni wsparcie w trudnych chwilach. Doświadczony prawnik zadba o nasze interesy oraz zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Ostateczną decyzję o rozwodzie oraz ewentualnym wskazaniu winnego rozstania podejmuje sąd. Wiąże się to z formalnym zakończeniem małżeństwa danej pary oraz podziałem wspólnego majątku. Opieka nad małoletnimi dziećmi przyznawana jest jednemu z rodziców, na drugiego nakładany jest obowiązek alimentacyjny. Byli małżonkowie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński z wybraną osobą, a także powrócić do swoich nazwisk rodowych.

Opracowanie:
Kołobrzeg, Armii Krajowej 11a lok. 2
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz